لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۵

فهرست کاندیداهای ریاست جمهوری افغانستان قطعی شد


یک هیات ناظر انتخاباتی در افغانستان، فهرست نهایی ۱۱ نامزد ریاست جمهوری را، در پی ابقای یک نامزد رد صلاحیت شده، قطعی ساخته است.

مسئولان انتخابات ماه پیش فهرست اولیه ۲۶ نامزد را به ۱۰ نفر کاهش دادند، و مرحله گشایشی نخستین انتقال دمکراتیک قدرت در کشور با هرج و مرج روبرو شد.

عبدالستار سعادت رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت یک نامزد در فهرست نامزدهای ریاست جمهوری ابقا شده و در فهرست نامزدهای شوراهای ولایتی ۱۱۶ تغییر صورت گرفته است.

او نام کاندیدا را اعلام نکرد و گفت کمیسیون مستقل انتخابات مسئول چنین اقدامی است.

سعادت گفت بررسی پیشینه تمام کاندیداها جهت قطعی ساختن فهرست بیش از ۳ هفته طول کشید.

پرونده های برخی ازکاندیداهای ریاست جمهوری و شوراها که به جرائمی مانند قتل، اختلاس، یا ارتکاب جنایات جنگی متهم هستند برای رسیدگی به دادستان ها ارجاع شد.

قرار است بیشتر ۷۵ هزار سرباز باقیمانده ناتو در افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۴خارج شوند و انتخابات معتبر برای ثبات کشور مهم تلقی می شود.

این انتخابات نخستین انتقال دمکراتیک قدرت خواهد بود، زیرا حامد کرزی رئیس جمهوری فعلی – که درپی حمله آمریکا در سال ۲۰۰۱ منصوب شد – پس از دو دوره باید کنار برود.

کرزی پیشنهاد کرده است فقط دو یا سه نامزد در انتخابات شرکت کنند تا از سر در گمی سال ۲۰۰۹، زمانی که اسامی ۴۰ نفر در اوراق رای گیری ظاهر شد، پرهیز شود.

عبدالرسول سیاف، جنگ سالار اسلامگرای سابق، که روابط نزدیکی با القاعده داشت، همراه با زلمی رسول، که به کرزی وفادار است و اخیراً برای شرکت در انتخابات از پست وزارت امور خارجه استعفا داد، در فهرست دیده می شوند.
XS
SM
MD
LG