لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۲

مذاکره برسر آینده امنیت افغانستان


در بحث برسر آینده روابط آمریکا و افغانستان، این نگرانی منعکس است که آیا در صورت عدم امضای توافق امنیتی از سوی افغانستان، آن کشور خواهد توانست به تنهایی از عهده تأمین امنیت و ثبات خود برآید؟

مأموریت نیروهای جنگی آمریکا بعد از حضوری ۱۲ ساله در افغانستان، امسال به پایان می رسد. در این مدت، ایالات متحده صدها میلیارد دلار برای کمک به ثبات در افغانستان و حفظ امنیت مردم هزینه کرده است.

درباره وظایف نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ ، از جمله این که آنان به کار آموزش نیروهای نظامی و کمک به عملیات ضدتروریستی در افغانستان ادامه دهند، تردید وجود دارد.

در میزگرد واشنگتن، مارک گراسمن فرستاده پیشین آمریکا به افغانستان و پاکستان گفت خطر تجدید حیات تروریسم، ادامه حضور آمریکا در افغانستان را ضروری می کند: «فکر می کنم مهمترین استدلال برای امضای فوری توافق امنیتی دوجانبه همین گزارش امروز در این باره است که القاعده ممکن است در فکر بازسازی تشکیلاتش در افغانستان باشد.»

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه آوریل (فروردین ماه) برگزار خواهد شد. جیمز دابینز فرستاده ویژه آمریکا به افغانستان می گوید بدون حضور نیروهای بین المللی، صرف انتخابات نمی تواند ضامن صلح و ثبات کشور در آینده باشد: «از سوی دیگر، حتی با وجود یک توافق بین المللی، یک انتخابات بد هم ممکن است صلح و امنیت را برهم بزند، و جلوی رشد و پیشرفت کشور را بگیرد. بنابراین به نظر من افغانستان هر دو را در کنار هم لازم دارد.»

در بخشی از میزگرد که به میانجیگری دیوید انسور مدیر صدای آمریکا برگزار شد، خبرنگاران نظراتشان را درباره آینده افغانستان بیان کردند.

نجیب شریفی، رئیس کمیته ایمنی خبرنگاران می گوید نبود توافق امنیتی دوجانبه می تواند وضعیت را برای خبرنگاران در افغانستان به قبل برگرداند: «نبود توافق امنیتی دوجانبه، همراه با فقدان کمک های اقتصادی به افغانستان چالش های بزرگی پیش روی رسانه ها و کلاً آزادی بیان در آن کشور قرار خواهد داد.»

اما اکلیل حکیمی، سفیر افغانستان در واشنگتن، می گوید کشورش با کمک متحدان بین المللی توانسته است نیروهای امنیتی قدرتمندی را که بعد از خروج نیروهای آمریکایی برای رویارویی با چالش ها به آن نیاز دارد، بسازد:

«اطمینان دارم با ارتش، نیروی انتظامی و آژانس های اطلاعاتی قدرتمندی که داریم می توانیم با چالش هایی که بعد از پایان سال ۲۰۱۴ پیش روی ماست مقابله کنیم.»

آقای حکیمی گفت آنچه که کشورش ممکن است برای مدتی به آن نیاز داشته باشد، حمایت از طریق تأمین تجهیزات و آموزش است.
XS
SM
MD
LG