لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۳

نیروهای آمریکایی درگیر حمله به بیمارستان "پزشکان بدون مرز" مجازات شده اند


مقامات آمریکایی می گویند نیروهایی که در حمله هوایی نیم ساعته ویرانگر به بیمارستان "پزشکان بدون مرز" در شهر قندوز‎‎ در افغانستان درگیر بودند، مجازات شده اند یا مجازات خواهند شد.

سرهنگ پاتریک رایدر، سخنگوی فرمانده مرکزی آمریکا، روز جمعه گفت افرادی که ارتباط نزدیک با حادثه داشتند، از وظایفشان معلق شده اند و پرونده های آنها برای اقدام اداری به واحدهای مسئول فرستاده شده است.

مجازات ها اعلام نشده است، اما بنا به گزارش ها، توبیخ نامه را، که می تواند از ترفیع جلوگیری کند، شامل می شود.

در حمله به بیمارستان در قندوز‎‎ در۳ اکتبر، ۴۲ تن از جمله کادر پزشکی و بیماران کشته شدند. وزارت دفاع آمریکا قرار است بزودی تحقیقاتی را که در باره آن انجام گرفته است منتشر کند.

ژنرال جان کمپبل، که در آن زمان فرمانده نظامی ارشد آمریکا در افغانستان بود، گفته است حمله به بیمارستان که آن را "اشتباهی دردناک" نامید، "پیامد مستقیم یک خطای انسانی قابل پرهیز" بود.

گروه "پزشکان بدون مرز" خواهان تحقیقات خارجی و مستقل درباره حمله هوایی شده، اما هنوز انجام نگرفته است.

براساس تحقیق ارتش آمریکا در سال گذشته، نیروهای آمریکایی بیمارستان را با محلی که به گمان آنها در کنترل طالبان بود اشتباه گرفتند.

نیروهای افغان حمایت هوایی آمریکا را برای حمله به ساختمان مدیریت امنیت ملی، که معتقد بودند پیکارجویان طالبان اشغال کرده اند، درخواست کردند. بنا به گزارش، بجای آن خدمه هواپیمای آمریکایی ۲۱۱ گلوله بسوی بیمارستان در فاصله ۴۵۰ متری شلیک کردند.

پزشکان بدون مرز گفت اشتباهاتی که در گزارش آمریکا عنوان شده است "سهل انگاری فاحش" نیروهای آمریکایی را نشان می دهد.

چندین روز پیش از حمله، سازمان، مقامات نظامی آمریکا را از محل قرار گرفتن بیمارستان و موقعیت جغرافیایی آن آگاه ساخته بود.

فرماندهان نظامی پس از ۲۹ دقیقه گلوله باران متوجه شدند اشتباهی صورت گرفته است، حتی در حالی که کارمندان بیمارستان ۱۸ بار سعی کردند مقامات آمریکایی و افغان را از حمله آگاه کنند.

بسیاری از پزشکان و پرستاران بی درنگ کشته شدند، و برخی از بیمارانی که نتوانستند به مکان امن منتقل شوند، در حریق ناشی از حمله جان سپردند.

XS
SM
MD
LG