لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۵

اوباما درباره خروج از افغانستان با ملت سخن می گوید


جی کارنی سخنگوی کاخ سفید می گوید رییس جمهوری استراتژی خود را برای کاهش شمار سربازان در افغانستان، که در دسامبر سال ۲۰۰۹ اعلام کرد، تشریح خواهد کرد
جی کارنی سخنگوی کاخ سفید می گوید رییس جمهوری استراتژی خود را برای کاهش شمار سربازان در افغانستان، که در دسامبر سال ۲۰۰۹ اعلام کرد، تشریح خواهد کرد

کاخ سفید می گوید پرزیدنت باراک اوباما چهارشنبه شب درباره برنامه های خود برای خارج ساختن سربازان آمریکایی از افغانستان با ملت سخن خواهد گفت.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید می گوید رییس جمهوری استراتژی خود را برای کاهش شمار سربازان در افغانستان، که در دسامبر سال ۲۰۰۹ اعلام کرد، تشریح خواهد کرد.

پیشتر رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا گفت رییس جمهوری ناگزیر است همه شرایط در داخل آمریکا و افغانستان را مد نظر قرار دهد. در همین حال یک مقام ارشد دولتی نیز گفته است پرزیدنت اوباما قرار است برنامه خروج بخشی از صد هزار سرباز، و واگذاری کنترل مسئولیت های امنیتی به افغان ها را تا سال ۲۰۱۴ تشریح کند. نارضایتی از جنگ در افغانستان در میان شهروندان آمریکایی به طور فزاینده ای ادامه دارد. نگرانی از تعداد تلفات آمریکا و تاثیر هزینه های جنگ بر اقتصاد کشور از جمله عوامل اصلی این نارضایتی اعلام شده است. گیتس تصریح کرده است که در مورد جنگ و سطح تعهد آمریکا «ملاحظات زیادی» در کنگره وجود دارد.

به نقل از مقام های وزارت دفاع گفته شده است خروج سربازان با اعلام رییس جمهوری، احتمالا یک مجموعه ۱۰ هزار نفری را تا پایان سال شامل خواهد شد. پنج هزار نفر در ابتدا و ۵ هزار نفر دیگر تا پایان سال خارج خواهند شد. آمریکا در حال حاضر حدود ۱۰۰ هزار سرباز در افغانستان دارد.

رابرت گیتس در واکنش به نگرانی های آمریکاییان درباره جنگ در افغانستان می گوید مردم آمریکا «از یک دهه جنگ خسته شده اند.» وی این نظر را روز سه شنبه در واشنگتن در وزارت امور خارجه، پیش از آن که همراه با هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه برای رایزنی با رییس جمهوری درباره افغانستان به کاخ سفید برود، ابراز داشت.

XS
SM
MD
LG