لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

وزیر دادگستری آمریکا درباره مبارزه با فساد با مقامات افغانستان گفت و گو می کند


اریک هولدر وزیر دادگستری آمریکا می گوید رهبران افغانستان باید برای بهبود توانایی های دولت و اجرای حکومت قانون کارهای بیشتری انجام دهند.

هولدر روز چهارشنبه در کابل با حامد کرزی رییس جمهوری و دیگر مقامات ارشد افغانستان ملاقات کرد. این نخستین بار است که یک وزیر دادگستری آمریکا به آن کشور سفر می کند.

هولدر گفت آمریکا به کار با دولت افغانستان برای دست یابی به ثبات دراز مدت با دنبال کردن حکومت قانون متعهد است.
هولدر گفت مبارزه با فساد ارجحیت بالایی برای دولت اوباما است. او همچنین یادآور شد که تمام افغان ها باید به یک سیستم قضایی عادلانه، کارآمد و شفاف دسترسی داشته باشند.

سفر وزیر دادگستری آمریکا به افغانستان در حالی صورت می گیرد که بر تنش در ارتباط با کوشش های دولت افغانستان برای مبارزه با فساد افزوده می شود.

روز دوشنبه نیتا لووی، رییس کمیته فرعی کمک های خارجی مجلسی نمایندگان آمریکا گفت در پی این اتهامات که مبالغ زیادی از کمک های آمریکا از افغانستان خارج می شود، او از پرداخت نزدیک به ۴ میلیارد دلار به آن کشور جلوگیری می کند.

«محمد عمر ذاخلوال» وزیر دارایی افغانستان روز چهارشنبه این اتهام را رد کرد و پیمانکاران خارجی را مسئول فساد دانست.

روز سه شنبه، دادستان کل افغانستان کارل آیکنبری سفیر آمریکا را متهم کرد که تهدید کرده است او را اگر علیه یک بانکدار افغان که متهم است در یک کلاهبرداری دست داشته اقدام نکند، برکنار خواهد کرد.
روز سه شنبه همچنین کمیته نیروهای مسلح سنا نامزدی ژنرال دیوید پتریوس را بعنوان فرمانده جدید نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان تصویب کرد.

پتریوس در توضیحاتی هشدار داد که در ماه های آینده جنگ در افغانستان ممکن است شدید تر شود. اما گفت به باور او کوشش هایی که در جهت بهبود دولت افغانستان و نیروهای امنیتی جریان دارد می تواند موفق شود.

XS
SM
MD
LG