لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۱

در یک گزارش جدید گفته می شود جامعه اطلاعاتی در افغانستان به تغییرات عمده ای نیاز دارد


در یک گزارش جدید گفته می شود جامعه اطلاعاتی در افغانستان به تغییرات عمده ای نیاز دارد
در یک گزارش جدید گفته می شود جامعه اطلاعاتی در افغانستان به تغییرات عمده ای نیاز دارد

مسئول اطلاعات نظامی آمریکا در افغانستان می گوید آژانس های اطلاعاتی ایالات متحده بیش از اندازه بر جمع آوری اطلاعات درباره گروه های شورشی تمرکز دارند و بسیار کمتر به مردم افغانستان که سربازان بین المللی در جستجوی جلب حمایت آنها هستند توجه می کنند.

ژنرال مایکل فلین، در گزارش جدیدی درباره کاستی های جامعه اطلاعاتی گفت رهبران ارشد آمریکا هنوز اطلاعات درستی برای تصمیم گیری به دست نمی آورند و رسانه های خبری بیشتر مسائل را هدایت می کنند.

گزارش، که روز دوشنبه سازمان پژوهشی مرکز امنیت جدید آمریکا در واشنگتن دی سی آن را منتشر کرد، می گوید جامعه اطلاعاتی پس از بیش از هشت سال همکاری با افسران اطلاعات در افغانستان، هنوز قادر نیست به پرسش های اساسی در مورد افغانستان پاسخ دهد و هنوز نمی تواند نیروهای آمریکا و ناتو را از محیطی که آنها در آن عمل می کنند آگاه سازد.

مقامات می گویند این گزارش بر مصاحبه هایی با صدها نفر از مقامات فعلی و سابق اطلاعاتی استوار است، و هدف از تهیه آن این بوده است که ارتباط جامعه اطلاعاتی آمریکا با استراتژی ضد شورش در افغانستان بررسی شود. گزارش با توصیه های مفصلی درباره تغییر عملیات اطلاعاتی آمریکا همراه است.

در افغانستان، روز سه شنبه، مقامات افغان گفتند ۱۴ ستیزه گر هنگامی که روی یک بمب اتومبیلی کار می کردند کشته شدند. پلیس در ایالت قندوز می گوید ظاهرا آنها زمانی که بمب را در یک مینی بوس کار می گذاشتند تصادفا کشته شدند.

در این میان، مقامات آمریکایی گفتند بمب گذار انتحاری که هفت کارمند سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا و یک افسر اطلاعات اردنی را هفته پیش در پایگاهی در شرق افغانستان کشت، یک خبر چین اردنی بود که به عنوان جاسوس دوجانبه القاعده کار می کرد.

مقامات اطلاعاتی فعلی و سابق غربی او را «همام خلیل ابو ملال البلاوی»، پزشک ۳۶ ساله اهل زرقا در اردن ، شناسایی کرده اند.

مقامات می گویند افسران اطلاعاتی اردن البلاوی را بیش از یک سال پیش دستگیر کردند و عقیده بر این است که علیرغم سابقه هواداری از تندروهای القاعده، توانستند او را استخدام کنند. سازمان اطلاعاتی اردن سپس البلاوی را به افغانستان و پاکستان فرستاد تا به القاعده رخنه کند و رهبرا ن آن را به نیروهای آمریکا تحویل دهد.

XS
SM
MD
LG