لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۲

برخلاف تبلیغات درباره دختر رهبر کره‌شمالی؛ کره جنوبی می‌گوید فرزند ارشد او پسر است


کیم جونگ اون و دخترش جو آئه
کیم جونگ اون و دخترش جو آئه

در حالیکه در هفته‌های اخیر برخی رسانه‌ها پس از انتشار عکس‌های دختر نوجوان رهبر کره شمالی، درباره احتمال جانشینی او گمانه‌زنی کردند، سازمان اطلاعاتی کره جنوبی تاکید کرد که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی سه فرزند دارد و فرزند ارشد او یک پسر است.

این سازمان اطلاعاتی روز سه‌شنبه ۷ مارس به استناد به گزارش‌های قدیمی، اعلام کرد این فرزندان به ترتیب در سال های ۲۰۱۰، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ متولد شده‌اند.

فرزند دوم کیم جونگ اون، دختری به نام جو آئه، برای اولین بار در نوامبر سال گذشته به همراه والدینش در پرتاب آزمایشی موشک قاره‌پیمای «هواسونگ-۱۷» شرکت کرد و تاکنون ۶ بار دیگر هم در رسانه‌های دولتی کره شمالی در مراسم گوناگونی از یک مهمانی با مقامات ارشد دفاعی، رژه نظامی، مراسم افتتاح یک پروژه ساختمانی و یک رویداد ورزشی دیده شده است و تمبرهایی هم با تصویر او و پدرش چاپ شده است.

حضور عمومی و مکرر فرزند یک رهبر در کره شمالی بسیار غیر معمول است چون اطلاعات زندگی خصوصی رهبر به شدت محافظت می‌شود. جو آئه تنها فرزند رهبر است که تاکنون نام و چهره اش مشخص شده است. حتا نام او را هم دنیس رادمن بسکتبالیست، پس از بازدید از کره شمالی فاش کرد. رسانه‌های کره شمالی معمولا او را در کنار پدرش نشان می دهند و از او با القابی چون «محبوب» و «محترم» یاد می کنند. و به همین علت گمان بر این است که او برای به دست گرفتن رهبری پس از پدرش آماده می‌شود.

جئونگ سئونگ جانگ، محقق اندیشکده سه‌جونگ، معتقد است که با توجه به میزان احترامی که به این کودک ده ساله گذاشته می شود این انتخاب قطعا صورت گرفته است ولی برخی کارشناسان دیگر در کره جنوبی محتاط‌ترند و معتقدند که حضور او در رسانه ها بیشتر برای تقویت اسطوره کیم و معرفی او به عنوان یک پدر دوست‌داشتی است.

آن‌ها فرهنگ پدر سالاری حاکم بر کره شمالی را دلیل عمده عدم اطمینان به وجود چنین جایگاهی برای دختر کیم جونگ اون ذکر می‌کنند. البته کورون یانگ سه، وزیر اتحاد کره جنوبی ماه گذشته گفت که اگر رهبر کره شمالی فقط فرزند دختر داشته باشد «داستان تغییر خواهد کرد.»

آژانس جاسوسی «ان آی اس» شایعات در مورد تغییر اجباری نام افراد هم اسم جو آئه را رد کرد و گفت دلیل حضور عمومی او توجیه جانشینی ارثی برای مردم کره شمالی است و او در خانه‌اش در پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی، آموزش می بیند و به اسب‌سواری، شنا و اسکی علاقمند است.

XS
SM
MD
LG