لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۱

دیدگاه| آمریکا با شمار فزاینده ای از بحران های پیچیده امنیت ملی روبرو است


یادداشتی در وبسایت نشریه هیل از مایکل دمپسی، مدیر پیشین «اطلاعات ملی» آمریکا و کارشناس اطلاعات ملی در «شورای روابط خارجی»

از سوریه و عراق در خاورمیانه تا ونزوئلا در نیمکره غربی، برای نوع بحران هایی که امروز آمریکا با آن ها روبرو است، به ندرت راه حل هایی ساده پیدا می شود. تنها درجه پیچیدگی مساله است که تغییر می کند.

من نمی گویم باید در برابر این چالش ها ابراز عجز کرد، بلکه در عوض معتقدم باید بر نیاز به برنامه ریزی از پیش در شکل دهی به سیاست و پیام رسانی عمومی تاکید گذاشت. باید از سیاستگذاران خواست روندی جدی، آگاهانه و سنجیده را مد نظر داشته باشند که عواقب پیش بینی نشده بالقوه و اثرات ثانویه و ثالث اقدام های مان را به طور فراگیر، خلاق و با دقت در نظر بگیرد. این امر نتیجه موفقیت آمیز را تضمین نمی کند، اما به یقین خطرات ناشی از تصمیم گیری ها و اقدامات حساب نشده را کاهش می دهد.

تاریخ معاصر تعامل های خارجی آمریکا به ما یاد می دهد که از دادن وعده راه حل های ساده مانند حملات نظامی پیشگیرانه با حداقل واکنش، تغییر اساسی فضای میدان نبرد با افزایش اندک نیرو، دستیابی به تحولات عمده دیپلماتیک در غیبت کار دیپلمات های با تجربه و جنگ های تجاری به سادگی قابل حل پرهیز کنیم.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG