لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۰

دیدار جان کری با دیپلمات های اروپایی


.
.
درحالی که دولت اوباما بر کوشش برای افزایش حمایت داخلی از عمل نظامی علیه سوریه می افزاید، جان کری وزیر خارجه آمریکا روز شنبه در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی، ریاست ادواری اتحادیه اروپا، با دیپلمات ها درباره پاسخی که لازم است به رژیم سوریه داده شود بحث کرد.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از دیدار با کری در بیانیه ای خواهان «پاسخی روشن و قاطع» به حمله شیمایی شد. کری گفت از این حمایت سپاسگزار است.

همچنین آلمان گفت بیانیه گروه ٢٠ را که می خواهد پاسخی «محکم» به حمله شیمیایی داده شود امضا خواهد کرد. آمریکا و ده کشور دیگر بیانیه را روز جمعه، در جریان اجلاس گروه ٢٠ در روسیه امضا کردند.

در اجلاس فوق، باراک اوباما درباره سوریه با رهبران قدرت های اقتصادی عمده جهان بحث کرد. او حمایت رهبران فرانسه، ترکیه و کشورهای دیگر را دریافت داشت، اما ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه سرسختانه بر مخالفت با هر حمله ای به دولت بشار اسد تاکید گذاشت.

آقای اوباما قرار است شامگاه سه شنبه، در پیامی تلویزیونی دلایل حمله به سوریه را مستقیما با مردم آمریکا در میان بگذارد.

انتظار می رود کنگره آمریکا در هفته های آینده به عمل نظامی در سوریه رای بدهد.

مقامات آمریکایی می گویند شواهدی در اختیار دارند که نشان می دهد در حملات شیمیایی روز ٢١ اوت در مناطقی در حومه دمشق بیش از ١٤٠٠ تن جان سپردند.

در این میان، فعالان اپوزیسیون در سوریه روز شنبه گفتند در گلوله باران سنگین ناحیه ای در نزدیکی دمشق دست کم ١٦ تن کشته شدند.
XS
SM
MD
LG