لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۵

پرواز هواپیماهای نظامی ناشناس بر فراز پایتخت لیبی


درگیری میان دو گروه شورشی لیبی در فرودگاه بین المللی طرابلس منجر به انفجار یک هواپیما روی باند فرودگاه شد - عکس از آرشیو
درگیری میان دو گروه شورشی لیبی در فرودگاه بین المللی طرابلس منجر به انفجار یک هواپیما روی باند فرودگاه شد - عکس از آرشیو

ساکنان طرابلس می گویند اوایل بامداد دوشنبه شاهد پرواز هواپیماهای جنگی ناشناس در آسمان پایتخت لیبی بودند و صدای انفجارهایی را هم شنیدند.

یک شبکه تلویزیونی لیبی خبرداده که هواپیماها نقاطی از پایتخت را هدف گرفته بودند که دو گروه عمده شورشیان یک ماه است برای تصرف آنها با یکدیگر می جنگند. به نظر نمی رسد هواپیماها متعلق به هیچیک از گروه های شبه نظامی رقیب باشد.

مقامات دولتی لیبی در این باره نظری نداده اند.

ساکنان طرابلس می گویند صدای چند انفجار را شنیده اند ولی علت انفجارها معلوم نبود.

روز یکشنبه گوشه هایی از طرابلس صحنه تبادل آتش میان شورشیان اسلامگرای مصراته با شورشیان زنتان بود.

با گذشت سه سال از فروپاشی حکومت معمر قذافی، به رغم تلاش های مردم لیبی برای دموکراسی، کشور در آستانه سقوط قرار دارد. درگیری یکماهه میان گروه های شورشی رقیب در طرابلس و بنغازی، میان احزاب سیاسی و متحدان شبه نظامی آنها هر چه بیشتر فاصله انداخته است.

دولت ضعیف لیبی فاقد یک ارتش کارآمد است، و تقریباً هیچ کنترلی بر پایتخت ندارد. بیشتر مقامات دولتی از شهر تبروک، واقع در منتهی الیه شرقی کشور کار می کنند، و مجلس لیبی هم برای گزیر از خشونت های پایتخت، در تبروک تشکیل جلسه می دهد.

درگیری ها بیشتر در حوالی فرودگاه بین المللی طرابلس رخ داده، که شورشیان مسلح شهر زنتان از هنگام هجوم به پایتخت در جریان جنگ ۱۳۹۰ کنترل آن را در دست دارند.

سازمان ملل متحد و دولت های غربی از بیم سقوط لیبی به دامن جنگ داخلی، از چندی پیش دیپلماتهای خود را از آن کشور خارج کرده اند.

روز یکشنبه هیأت سازمان ملل در لیبی در بیانیه ای گفت «بسیار متأسف است که به درخواست های مکرر بین المللی و تلاش های سازمان برای برقرار آتش بس فوری ترتیب اثر داده نشد.»

برناردینو لئون، فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی، که قرار است از روز اول سپتامبر (دهم شهریور) رسماً مأموریت خود را در لیبی آغاز کند، می گوید قصد دارد به درگیری ها پایان بدهد و ممکن است همین هفته به طرابلس سفر کند.

XS
SM
MD
LG