لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۹

کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار ارجاع پرونده سرکوب مردم سوریه به دیوان بین المللی جنایی شد


کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار ارجاع پرونده سرکوب مردم سوریه به دیوان بین المللی جنایی شد
کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار ارجاع پرونده سرکوب مردم سوریه به دیوان بین المللی جنایی شد

ناوی پیلای، رئیس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد که خشونت های دولتی علیه مردم سوریه را «جنایت علیه بشریت» نامیده، مصرانه از قدرت های جهانی خواسته است تا پرونده جنایات حکومت سوریه را به دیوان بین المللی جنایی ارجاع کنند.

بر پایه آمار سازمان ملل متحد و گزارش هایی که نهادهای مدافع حقوق بشر منتشر کرده اند، در ناآرامی های هشت ماه گذشته در سوریه بیش از چهار هزار تن از شهروندان غیرنظامی این کشور که حداقل ۳۰۷ نفر از آن ها کودک بوده اند به دست نیروهای دولتی و امنیتی حکومت بشار اسد کشته شده اند.

ناوی پیلای، کمیسر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته است با توجه به گزارش های جدیدی که در مورد اعمال خشونت دولتی علیه مردم غیرنظامی در سوریه منتشر شده ، ارجاع پرونده وضعیت این کشور به دیوان مستقر در لاهه و مداخله شورای امنیت سازمان ملل متحد ضروری می نماید.

خانم پیلای در اجلاس فوق العاده در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو گفت: «با توجه به ناکامی آشکار مقامات سوریه برای محافظت از شهروندان خود، جامعه بین المللی باید برای محافظت از مردم سوریه اقدام فوری و موثر اتخاذ کند.»

نمایندگان سی و هفت کشور از چهل و هفت کشور عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در محکومیت «موارد نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر» در سوریه قطعنامه ای صادر کردند.

روسیه و چین جزء چهار کشوری بودند که به قطعنامه رای منفی دادند. این دو کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد خونریزی در سوریه را محکوم کرده اند ، با این حال در برابر اعمال فشار بیشتر جامعه بین الملل علیه سوریه مقاومت کرده اند. شش کشور دیگر نیز رای ممتنع دادند.

در بخشی از این قطعنامه بر ایجاد پست گزارشگر ویژه برای تحقیق پیرامون موارد نقض حقوق بشر در سوریه تاکید شده است. اما ارجاع سوریه به شورای امنیت سازمان ملل متحد و « ساختارهای بین المللی همچون دیوان بین المللی جنایی برای پاسخگویی» مقامات دمشق از پیش نویس نهایی قطعنامه حذف شد.

خانم پیلای گفته است دفتر او اطلاعات موثقی به دست آورده است که ارقام تلفات شورش های مردمی هشت ماه گذشته در سوریه هم اکنون از چهار هزار نفرفراتر می رود.

وی گفت: «اگر ادامه سرکوب بی رحمانه و شدید مقامات سوریه علیه مردم سوریه هم اکنون متوقف نشود، کشور به سمت یک جنگ داخلی تمام عیار سوق داده خواهد شد.»

فیصل الحموی، سفیر سوریه در دفتر سازمان ملل در ژنو گفته است اقدام سازمان ملل متحد «به هیچ وجه به نفع مردم سوریه نیست و به پایان دادن به ا بحران کمک نخواهد کرد».

XS
SM
MD
LG