لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۱

توافقات ديدار مخفيانه اپوزيسيون سوريه


توافقات ديدار مخفيانه اپوزيسيون سوريه
توافقات ديدار مخفيانه اپوزيسيون سوريه

رهبران شورای ملی سوريه و گروهی که خود را ارتش آزادی سوريه می خواند در تازه ترين ديدار مخفيانه خود در يکی از استان های جنوبی ترکيه به توافق هايی دست يافتند که کاهش دامنه عمليات عليه نيروهای وفادار به بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، از آن جمله است. سخنگوی ارتش آزادی سوريه می گويد برپايه توافق مذکور ارتش آزادی سوريه از حمله به پايگاه های نظامی خودداری می کند اما در برابر هر واحد دولتی که با حمله به شهرهای سوريه قصد کشتار شهروندان سوری را داشته باشد، ايستادگی خواهد کرد. از ديگر دستاوردهای مذاکرات مخفيانه رهبران مخالفان دولت سوريه در ترکيه می توان به تمرکز ارتش آزادی سوريه بر محافظت از تظاهرکنندگان سوری و برسميت شناختن شورای ملی سوريه بعنوان نماد اپوزيسيون آن کشور اشاره کرد. ارتش آزادی سوريه را بيش از ١۰ هزار عضو جدا شده از ارتش حکومت بشار اسد تشکيل می دهند که برای مبارزه با نيروهای دولتی اسلحه به دست گرفته اند.

در خبری جداگانه روز جمعه ۴۷ کشور عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، طی قطعنامه ای سوريه را به نقض فاحش و مستمر حقوق بشر محکوم کردند. روسيه و چين جزء ۴ کشوری هستند که عليه اين قطعنامه رای دادند. اين دو کشور که اعضای دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد هستند خونريزی در سوريه را محکوم می کنند، اما با افزايش فشارهای بين المللی بر رژيم سوريه مخالفند.

بشار اسد برای تحمل تحريم های اقتصادی و فشارهای بين المللی به روسيه و چين اتکا دارد. سفير روسيه در سازمان ملل متحد می گويد مخالفان دولت سوريه از سوی کشورهای خارجی سازماندهی و مسلح می شوند؛ اما آيلين چمبرلين، سفير آمريکا در سازمان ملل، خود رژيم بشار اسد را مسبب تنش ها خواند. اتحاديه اروپا، اتحاديه عرب و ترکيه و ديگر کشورهای جهان برای فلج کردن رژيم بشار اسد به مجموعه ای از تحريم ها دست زده اند.

سازمان ملل متحد برآورد می کند، بيش از ۴ هزار نفر، از زمان آغاز اعتراض ها در سوريه، جان خود را از دست داده اند.

XS
SM
MD
LG