لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۲

هر ۴.۵ روز، یک روزنامه نگار در جهان کشته می شود


بیشترین مرگ روزنامه نگاران در مناطق جنگی بوده است.
بیشترین مرگ روزنامه نگاران در مناطق جنگی بوده است.

تازه ترین گزارش سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد، یونسکو، می گوید در هر چهار روز و نیم، یک خبرنگار در جهان کشته می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در گزارش روز چهارشنبه ۱۲ آبان آمده است که در ده سال گذشته ۸۲۷ خبرنگار در حال انجام وظیفه کشته شده اند. بدترین مکان ها برای خبرنگاران، کشورهای سوریه، عراق، یمن و لیبی بوده اند. در این گزارش به چند کشور آمریکای لاتین به عنوان مکان های ناامن برای خبرنگاران اشاره شده است.

در گزارش یونسکو افزایش قتل خبرنگاران در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی هم مورد توجه بوده و رقم ۹ کشته در سال ۲۰۱۴، در سال ۲۰۱۵ به ۱۱ نفر رسیده است.

در گزارش یونسکو تاکید شده خبرنگاران داخلی بیش از خبرنگاران خارجی در کشورهای خود در معرض تهدید هستند.

از سوی دیگر، آسوشیتدپرس در گزارش دیگری به نقل از نجیب شریفی مسئول کمیته امنیت روزنامه نگاران افغانستان اعلام کرد که تنها در یک سال گذشته ۱۱ خبرنگار در افغانستان کشته شده اند. به گفته آقای شریفی در شانزده سال اخیر در افغانستان مجموعا ۶۰ نفر کشته شده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif


البته آمار مربوط به تلفات خبرنگاران خارجی نیز با افزایش روبرو شده و در سال 2014 میلادی به بیش از 17 نفر رسیده است. این رقم در سال های قبل از آن به طور متوسط به 4 نفر رسیده است.

این گزارش نشان می دهد که تعداد تلفات خبرنگاران مرد 10 برابر بیشتر از زنان بوده است. طی دو سال گذشته 195 خبرنگار مرد و 18 زن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG