لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۰

یونسکو از وضعیت نقش جهان ناخشنود است


مدیرکل یونسکو که در ایران بسر می برد، از مجموعه تاریخی میدان نقش جهان بازدید کرد.
به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، همزمان با این رویداد، میدان نقش جهان مکان برگزاری یک نمایشگاه صنایع دستی به نام «بزرگداشت اصفهان» بود. اما ساعتی پیش از بازدید خانم «ایرینا بوکووا»، مدیرکل یونسکو، به دستور مقام های محلی، کلیه داربست ها، تبلیغات، بلندگوها و کلیه وسایل نمایشگاه جمع آوری و محوطه میدان نقش جهان برای بازدید دبیرکل تزیین شد.
با همه این تلاشها، برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در مجموعه تحت حفاظت یونسکو از دید مدیرکل این نهاد بین المللی پوشیده نماند و خانم «بوکووا» خطاب به مسئولان ایرانی نسبت به نگهداری و حفاظت از این بنای تاریخی ابراز ناخشنودی کرده و گفت: میدان نقش‌جهان چون موزه‌ای گرانبهاست، چگونه در موزه‌ای به این زیبایی چنین نمایشگاهی برگزار شده است.
خانم بوکووا افزود برگزاری نمایشگاه صنایع دستی از سوی ارگان های مختلف اصفهان، برازنده مجموعه جهانی میدان نقش جهان نیست.
به گزارش خبرگزاریها، پس از پایان این بازدید، وسایل نمایشگاه بار دیگر به محوطه این موزه بزرگ بازگشته و نمایشگاه بار دیگر در همان محل دایر شده است.
خبرگزاری ایسنا به نقل از مغازه داران میدان نقش جهان گزارش کرد همه وسایل در شش کامیون به این میدان بازگردانده شده اند.
به گزارش خبرگزاریها، مدیرکل یونسکو همچنین در بازدیدش از شیراز برای بررسی ثبت جهانی مجموعه «زندیه» شامل: «بازار وکیل، حمام وکیل و ارگ کریم خانی» به ساخت و ساز هتل های آسمان خراش در جوار مجموعه «زندیه» را مانعی جدی برای گشایش این پرونده در یونسکو دانسته است.
در این میان، «مسعود سلطانی فر»، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران نیز با تایید خبر افزود: « در میدان نقش‌جهان یک نمایشگاه صنایع‌دستی با داربست برگزار شده بود که خانم بوکووا گفتند کار قشنگی نیست.»
رئیس سازمان میراث فرهنگی ایران در مورد هتل سازی ها در شیراز گفت جلوی ساخت و سازهای هتل آسمان گرفته شده است.
باوجود این ابراز اطمینان رئیس سازمان میراث فرهنگی ایران، خبرگزاریها همچنان بر ساخت و ساز «هتل رودکی»، «هتل آسمان»، «هتل دروازه قرآن» و «پارک هتل» در جوار مجموعه «زندیه» شیراز تاکید کرده اند.
برای نمونه «مهدی پارسایی» استاد دانشگاه و یکی از مجریان پرونده ثبت جهانی مجموعه زندیه به خبرگزاری میراث فرهنگی گفته است؛ بدون حذف سه طبقه اضافی از «هتل جام جم» در خیابان رودکی، نمی توانیم پرونده را به یونسکو بفرستیم.
به گفته این کارشناس، ساخت و ساز این هتل با همان ارتفاع غیرمجاز و با تاییدیه شهرداری و مدیران میراث فرهنگی استان همچنان ادامه دارد.
XS
SM
MD
LG