لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۱

وزیر فرهنگ پیشین فرانسه دبیرکل یونسکو می‌شود


در حالیکه یونسکو این روزها با خبرهایی مبنی بر خروج آمریکا روبرو شده، هیات اجرایی این نهاد بین المللی، روز جمعه وزیر فرهنگ پیشین فرانسه را به عنوان مدیرکل آینده خود برگزید.

هیات اجرایی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد موسوم به یونسکو روز جمعه ۲۱ مهر، خانم «اودره اَزوله» را انتخاب کرد و برای قطعی شدن، او باید آرای اعضای مجمع عمومی یونسکو را کسب کند.

پیش از این نام خانم آزوله و «حمد بن عبدالعزیز الخاوری» وزیر سابق فرهنگ قطر به عنوان نامزدهای اصلی مطرح شده بود. دولت های کشورهای عربی معتقد بودند باید یک عرب برای نخستین بار به ریاست یونسکو برسد اما اختلاف نظر بین کشورهای عربی موجب شد نامزد قطری شکست بخورد.

انتخاب هیات اجرایی در حالی صورت گرفته که دو روز پیش ایالات متحده آمریکا اعلام کرد از یونسکو به خاطر «سیاست های ضد اسرائیلی» خارج می شود.

به نظر می رسد در صورت ریاست خانم آزوله، موضوع بازگردان آمریکا یکی از بزرگترین چالش های او باشد.

وزیر پیشین فرهنگ فرانسه جانشین «ایرینا بوکووا» مدیرکل کنونی این سازمان می شود که اهل مجارستان است و در دوره او فلسطین به عنوان عضو پذیرفته شد.

خانم اودری آزوله در آستانه انتخاب قطعی به عنوان دبیرکل یونسکو گفت: یونسکو دستخوش بحران عمیقی است ، که حتی در گرماگرم انتخابات برای گزینش دبیرکل بعدی بیشتر می شود.

وی افزود: در برابر این دشواری ها، فرانسه تصمیم گرفت از این موسسه خارج نشود و برعکس، سرمایه گذاری های خود را در یونسکو افزایش دهد. زیرا ما کشور میزبان این سازمان هستیم و به نیروی آموزش، فرهنگ، دانش، ارزش های جهانشمول و حقوق بشر، برای مقابله با آنچه که جامعه جهانی با آن دست به گریبان است، اعتقاد داریم.

مدیر کل یونسکو هربار برای چهارسال انتخاب می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG