لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۵

افزایش آمار بیکاری در ایران؛ ۱۸۶ هزار نفر در بخش کشاورزی شغل خود را از دست دادند


بر اساس گزارش‌های منتشر شده در ایران، میزان بیکاری در این کشور در فصل تابستان افزایش یافته و به ۹.۶ درصد رسیده است.

برخی از کارشناسان با ابراز تردید در مورد صحت آمارهای دولتی در ایران می‌گویند میزان بیکاری در این کشور بسیار بالاتر از ارقام اعلام شده است.

پایگاه خبری اقتصاد نیوز، به نقل از مرکز آمار ایران، با اعلام افزایش نرخ بیکاری در فصل تابستان نسبت به بهار سال جاری نوشته است میزان بیکاری زنان در تابستان ۱۴۰۰ نسبت به تابستان سال گذشته «افزایش قابل توجهی داشته است.»

«اقتصاد نیوز» جمعیت بیکاران در ایران را ۲ میلیون و ۴۹۶ هزار نفر اعلام کرده و نوشته است با «پاره شدن نوار کاهشی نرخ بیکاری»، جمعیت افراد بیکار نسبت به فصل بهار «بالغ بر ۲۰۰ هزار نفر افزایش یافته است.»

بر اساس این گزارش، نرخ بیکاری مردان و زنان در تابستان سال جاری به ترتیب ۸.۱ و ۱۷.۷ درصد بوده است.

بر اساس این گزارش، نرخ بیکاری در مناطق شهری و روستایی ایران در فصل تابستان ۱۴۰۰ نسبت به بهار امسال افزایش یافته و به ترتیب به ۱۰.۷ و ۶.۵ درصد است.

در این گزارش، مقایسه آمار اشتغال در بهار و تابستان ۱۴۰۰ نشان می‌دهد تعداد شاغلان در بخش کشاورزی و خدمات کاهش یافته است. بر اساس این آمار تعداد شاغلان بخش کشاورزی و گروه خدمات در فصل تابستان نسبت به بهار سال جاری به ترتیب ۱۸۶ هزار نفر و ۱۲۳ هزار نفر کاهش یافته است. گروه کشاورزی در بین همه گروه‌ها، بیشترین تعداد کاهش شاغلان را به ثبت رسانده است.

افزایش بیکاری در ایران پیامدهای اقتصادی، اجتماعی، و فرهنگی بسیاری به همراه داشته است. مهر ماه سالجاری برخی رسانه‌ها از خودسوزی منجر به مرگ فرزند یکی از کشته شدگان جنگ ایران و عراق، به دلیل «فقر و بی‌کاری» در مقابل ساختمان اداره ‌کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کهگیلویه و بویراحمد خبر دادند.

XS
SM
MD
LG