لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۵

حقوق شهروندی | به تعویق افتادن تصویب طرح رتبه‌بندی معلمان به دلیل «کمبود منابع مالی»


تجمع سراسری معلمان ایران، پنج‌شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰

اخبار منتشر شده در رسانه‌های حقوق بشری و رسانه‌های داخل ایران حاکی از افشاگری مژگان کاوسی از آزار‌های ماموران بازرسی در زندان، بازداشت کوتاه مدت دو فعال مدنی و صنفی در رشت، خودسوزی یک شهروند به دلیل فقر و بی‌کاری،‌ محکومیت یک شهروند اهل شهرستان نقده به زندان، رد طرح رتبه‌بندی معلمان از سوی شورای نگهبان، و تجمع مخالفان مهریه به مقابل مجلس است.

  • مژگان کاوسی از آزار‌های ماموران بازرسی در زندان می‌گوید

پس از انتشار روایت سپیده قلیان از شرایط نامساعد زنان در زندان بوشهر و «تهدید به تعرض جنسی» توسط رئیس اندرزگاه بند نسوان این زندان، این بار وبسایت حقوق‌بشری «هه‌نگاو» به نقل از مژگان کاوسی، فعال مدنی و زندانی یارسانی، نوشت که او بارها در زندان نوشهر، بازرسی زندان شهرری، پلیس امنیت اخلاقی وزرای تهران، آگاهی کرج، و زندان کچویی پس از «برهنگی کامل» اجباری، توسط ماموران تفتیش بدنی شده است.

خانم کاوسی رفتار ماموران بازرسی را مصداق بارز شکنجه روحی عنوان کرده و گفته است این‌گونه رفتارها «تجاوز به خصوصی‌ترین حریم شخصی و انسانی» او محسوب می‌شود. این نویسنده و محقق کرد همچنین می‌گوید در جریان انتقال از نوشهر به تهران در تیرماه ۱۳۹۹ مورد بدرفتاری ماموران کلانتری نوشهر قرار گرفته و ۴۸ ساعت مجبور به تحمل تشنگی و گرسنگی شده است.

  • بازداشت کوتاه مدت دو فعال مدنی و صنفی در رشت

کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران از بازداشت کوتاه مدت،‌ سعید و احسان رضایی، دو فعال صنفی و مدنی ساکن رشت توسط نیروهای امنیتی، انتقال به بازداشتگاه اطلاعات این شهر و آزاد این فعالان پس از بازجویی‌های چند ساعته خبر داد و از مقامات جمهوری اسلامی خواست،‌ پرونده سازی علیه فعالان کارگری و مدنی در ایران را پایان دهند.

به گزارش این کانال تلگرامی روز سه‌شنبه ۲۷ مرداد،‌ همزمان با بازداشت این فعالان، ماموران امنیتی با مراجعه به منزل پدری آنها در شهرستان رودسر قصد بازداشت مرضیه دورود، مادر سعید و احسان رضایی‌، را داشتند. اما در پی مقاومت خانم دورود و همسرش، ماموران موفق به دستگیری او نشدند و تهدید کردند که طی ساعات آینده با نیروی بیشتر، برای بازداشت مجدد به منزل آنها مراجعه خواهند کرد.

  • خودسوزی به دلیل فقر و بی‌کاری

وبسایت خبری عصرجنوب از خودسوزی یک شهروند در مقابل ساختمان اداره ‌کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کهگیلویه و بویراحمد خبر داد و به نقل از شاهدان نوشت، او فرزند «شهید» بود و به دلیل عدم موافقت با درخواست وام اشتغال دست به خودسوزی زده و اکنون در بخش سوانح و سوختگی بیمارستان‌ بستری است.

با این حال، مدیرکل بنیاد شهید در رابطه با این حادثه که روز سه شنبه ۲۷ مهر ماه رخ داد افزود، این فرد به دلیل مشکل «بیکاری» دست به خودکشی زده است. به گفته وی، این فرزند شهید قبل از اقدام به خودسوزی وارد ساختمان این اداره شده و به قصد پایین انداخت خود به سمت پشت‌بام رفته بود، اما توانستند او را منصرف‌کنند.

  • یک شهروند اهل شهرستان نقده به زندان محکوم شد

وبسایت حقوق‌بشری هرانا از محکومیت یک شهروند اهل شهرستان نقده به ۱۵ ماه زندان خبر داد و نوشت، این حکم طی روزهای گذشته در زندان نقده به این شهروند ابلاغ شده است.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، موسوم به «هرانا» نام این شهروند را محمدطاهر حسین‌پور اعلام کرد و نوشت،‌ این زندانی سیاسی توسط دادگاه انقلاب نقده به ۱۵ ماه حبس،‌ به اتهام «تخریب اموال عمومی» و «شرکت در اعتراضات مردادماه مردم نقده» محکوم شده است.

بنا بر این گزارش، آقای حسین‌پور در تاریخ ۲۵ مردادماه توسط نیروهای امنیتی در نقده بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی به زندان این شهر منتقل شده است.

  • به تعویق افتادن تصویب طرح رتبه‌بندی معلمان

محمدرضا احمدی، عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرگزاری ایلنا از به تعویق افتادن تصویب طرح رتبه‌بندی معلمان خبر داد و گفت، شورای نگهبان این طرح را به علت کمبود منابع مالی آن، رد می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به این که اکنون سقف منابع رتبه‌بندی معلمان «۳۰ هزار میلیارد تومان» است در رابطه با لایحه رتبه‌بندی معلمان نیز افزود، در مورد این طرح نیز مشکل تامین اعتبار برای تصویب وجود دارد و نمایندگان نمی‌خواهند این طرح به صحن بیاید، تصویب شود، و شورای نگهبان به دلیل کمبود منابع مالی، آن را رد کند.

  • تجمع مخالفان مهریه به مقابل مجلس

به گزارش برخی از رسانه‌های داخلی ایران، گروهی از شهروندان مخالف مهریه با در دست داشتن پلاکارد‌هایی که روی آنها شعارهایی در مخالفت با مهریه نوشته شده بود، مقابل مجلس تجمع کردند.

یکی از این مخالفان پرداخت مهریه که خود را «حامی حقوق مردان» معرفی کرده است با اشاره به افزایش قیمت سکه به خبرگزاری ایلنا گفت که خواست آنها کاهش تعداد حداکثر سکه‌های مهریه «از ۱۱۰‌ سکه به ۵ و نهایتا ۱۴ سکه» است.

XS
SM
MD
LG