لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۲

اتهامات و مجازات بالقوه «هاروی واینستین» چیست؛ پایان محاکمه در نیویورک و در انتظار رای هیات منصفه


بخش انگلیسی صدای آمریکا - در این جا نگاهی می‌اندازیم به اتهامات هاروی واینستین، ۶۷ ساله، و مجازات هایی که این غول سینمای هالیوود، که در گذشته از احترام فراوانی برخوردار بود، در صورت محکومیت با آن روبرو خواهد شد. هیات منصفه ای متشکل از هفت مرد و پنج زن روز سه شنبه تصمیم‌گیری درباره این دادگاه متاثر از جنبش «#من_هم (#MeToo)» را آغاز کردند. رای هیات منصفه در محکومیت یا تبرئه واینستین باید با اجماع باشد.

واینستین به چیز متهم شده است؟

در سال های اخیر ده‌ها زن واینستین را به بدرفتاری جنسی متهم کرده اند، اما پرونده دادگاه شهر نیویورک مبتنی بر سه ادعا است.

تهیه کننده فیلم «پالپ فیکشن» متهم است که در ماه مارس ۲۰۱۳ در هتلی در منهتن به یک زن تجاوز کرده و در ژوئیه ۲۰۰۶ یک زن دیگر به نام میمی هِلِیی، دستیار تهیه فیلم و تلویزیون، را به زور در آپارتمانش به سکس دهانی واداشته است.

جدی ترین اتهام، تعرض جنسی تجاوزکارانه، مستلزم این است که هیات منصفه در دو مورد تصمیم بگیرد: آیا واینستین به آنابلا شیورا در نیمه دهه ۹۰ میلادی تجاوز کرده و آیا یکی از موارد اتهامی را مرتکب شده است.

اتهام وارده علیه واینستین چیست؟

یک مورد تجاوز درجه اول و درجه سوم که با ادعاهای مارس ۲۰۱۳ مرتبط است. در اتهام درجه یک ادعا شده که واینستین با استفاده از زور یا تهدید باعث شده قربانی مورد ادعا از مرگ یا آسیب دیدگی فوری ترسیده باشد. در اتهام درجه سوم ادعا شده که رضایتی در کار نبوده است.

یک مورد اتهام اقدام جنسی مجرمانه نیز در ادعای واداشتن میمی هلیی به سکس دهانی است.

و دو مورد تعرض جنسی تجاوزکارانه، یک مورد برای هر اقدام اتهامی.

اتهام تعرض جنسی تجاوزکارانه چه معنای حقوقی دارد؟

بر مبنای قانون نیویورک، یکی از راه های تشخیص گناهکار بودن فردی در تعرض جنسی تجاورکارانه این است که او در گذشته تعرضات جنسی خاصی را مرتکب شده باشد، حتی اگر آن رفتار به اتهامات جزایی منجر نشده باشد.

دادستان ها در پرونده واینستین مدعی‌اند که او در اواخر سال ۱۹۹۳ یا اوائل ۱۹۹۴ به شیورا تجاوز کرده است؛ اتهامی که از آن زمان زیادی گذشته است و به دلیل مرور زمان نمی تواند به تنهایی مبنایی برای اتهامات جزایی قرار بگیرد.

آیا هیات منصفه باید در مورد همه اتهامات حکم صادر کند؟

نه. واینستین پنج مورد اتهامی دارد، اما شکل صدور حکم این گونه است که هیات منصفه نباید در مورد همه آنها تصمیم بگیرد.

کار برای هیات منصفه این گونه تعیین شده است که باید کار را بر سر موارد تعرض جنسی تجاوزکارانه آغاز کند که دربرگیرنده دیگر اقدامات اتهامی است. بسته به تصمیمی که درباره آن موارد اتهامی گرفته شود، هیات منصفه می تواند به سراغ موارد اتهامی دیگر برود یا از آنها عبور کنند.

برای نمونه، اگر هیات منصفه واینستین را در مورد تعرض جنسی تجاوزکارانه، یعنی تجاوز به آنابلا شیورا و تعرض به میمی هلیی، گناهکار تشخیص دهد، دیگر نیازی نیست در باره اقدام جنسی مجرمانه در ارتباط با هلیی تصمیم بگیرد.

اگر هیات منصفه در مورد اتهام دوم تعرض جنسی تجاوزکارانه واینستین را گناهکار اعلام کند، یعنی این که او به شیورا و زن دیگری در ۲۰۱۳ تجاوز کرده باشد، تصمیم گیری درباره موارد اتهامی تجاوز به صورت منفرد لزومی نخواهد داشت.

اگر هیات منصفه تصمیم بگیرد واینستین به شیورا تجاوز نکرده است، بعد نمی تواند واینستین را در دیگر موارد تعرض جنسی تجاوزکارانه گناهکار بشناسد.

اگر هیات منصفه واینستین را از اتهام دوم تعرض جنسی تجاوزکارانه تبرئه کند؛ زیرا احساس می کنند تجاوز درجه اول نبوده است، همچنان می توانند اتهام تجاوز جنسی درجه سوم را بررسی کند.

دفاع حقوقی واینستین چیست؟

واینستین همچنان تاکید دارد که برخوردها با رضایت همراه بوده است. وکیل او می گوید ادعاها «تاسف تغییر نام یافته به تجاوز» هستند. وکلای مدافع واینستین میمی هلیی و زن ماجرای سال ۲۰۱۳ را درباره ملاقات هایی که با واینستین داشتند به شدت سوال‌پیچ کردند که چطور پس از تعرض های مورد ادعا ایمیل هایی دوستانه و اغواگرانه برای او فرستاده بودند.

با چه مدت زمان محکومیت ممکن است روبرو شود؟

هر مورد اتهام تعرض جنسی تجاوزکارانه می تواند تا ۲۵ سال حکم زندان داشته باشد.

مجازات تجاوز درجه اول و اقدام جنسی مجرمانه هر کدام تا ۲۵ سال زندان دارد.

تجاوز درجه سوم تا حداکثر ۴ سال زندان خواهد داشت.

بدترین سناریو برای واینستین چیست؟

به تعرض جنسی تجاوزکارانه محکوم شود. اگر حتی هیات منصفه او را به یکی از موارد اتهامی سنگین محکوم کند، او حداقل تا اوایل ۹۰ سالگی اش در زندان خواهد بود.

آیا او باید به عنوان متجاوز جنسی نام خود را ثبت کند؟

بله. اگر واینستین به هر یک از موارد اتهامی محکوم شود لازم است تحت نسخه نیویورک «قانون مگان» به عنوان متجاوز جنسی نام خود را ثبت کند.

آیا واینستین بلافاصله با دستبند برده خواهد شد؟

اگر واینستین به هر یک از موارد اتهامی محکوم شود، احتمال قوی وجود دارد که وثیقه او لغو شده و بلافاصله به زندان منتقل شود. دادستان ها می توانند استدلال کنند او انگیزه مضاعفی برای فرار خواهد داشت و از ثروت کافی برای این امر برخوردار است. قاضی در ماه دسامبر به درخواست دادستان ها مبلغ وثیقه او را بالاتر برده بود.

گام بعدی برای واینستین چیست؟

واینستین، چه برنده شود و چه بازنده، با اتهام‌های جزایی بیشتری در ایالت کالیفرنیا روبرو خواهد شد؛ اتهاماتی که ماه پیش اعلام شد. در آن پرونده واینستین متهم شده است که به یک زن تعرض کرده و چند شب پیش از اسکار در فوریه ۲۰۱۳ نیز چند شب متوالی به زن دیگری تجاوز کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG