لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۲

حوثی‌ها و سازمان ملل بر سر بازرسی از کشتی‌ها در حدیده توافق کردند


تصویر آرشیوی از حوثی ها در بندر حدیده
تصویر آرشیوی از حوثی ها در بندر حدیده

رویترز به نقل از منابع خود می گوید جنبش حوثی یمن به بازرسان سازمان ملل متحد اجازه می دهد از کشتی ها در بندر حدیده بازرسی کنند.

این خبرگزاری روز سه شنبه ۲۸ خرداد به نقل از یک مقام حوثی و یک منبع سازمان ملل گزارش داد که در پی عقب نشینی حوثی ها از سه بندر در دریای سرخ که پس از یک توافق مورد حمایت سازمان ملل صورت گرفت، جنبش حوثی های یمن و سازمان ملل متحد بر سر ساز و کار بازرسی ها از کشتی ها در بندر حدیده توافق کردند.

ماه گذشته میلادی، حوثی ها به طور یکجانبه از سه بندر صلیف، ترمینال نفتی راس-عیسی و حدیده عقب نشینی کردند. حدیده بندر اصلی ورود کالاهای تجاری به یمن است.

ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی که با حوثی ها درگیر است، آنها را متهم کرده است که از طریق بنادر یمن، موشک های ایران را به داخل یمن قاچاق می کنند. حوثی ها و تهران هر دو این اتهام را رد کرده اند.

سال گذشته در پی مذاکراتی در سوئد، حوثی ها توافق کردند که برای آتش بس، از بندر حدیده عقب نشینی کنند. رویتز می گوید نهاد مسئول سازمان ملل در مورد بازرسی از کشتی ها در حدیده باید توافق جداگانه ای را با ائتلاف تحت رهبری عربستان امضا کند. عربستان و امارات باید تایید کنند که حوثی ها از حدیده عقب نشینی کرده اند و یا اینکه به این امر با عقب نشینی نیروهای حامی ائتلاف علیه حوثی ها از حاشیه حدیده، واکنش نشان دهند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG