لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۰

آمریکا و چین از توافق در زمینه مبارزه با تغییرات اقلیمی خبر دادند


جان کری - آرشیو
جان کری - آرشیو

ایالات متحده و چین، بزرگ‌ترین منتشر‌ کننده‌های گاز دی‌اکسید کربن در جهان، از توافق برای افزایش همکاری‌ها در زمینه مقابله با تغییرات اقلیمی، از جمله از طریق کاهش انتشار گاز متان و حفاظت از جنگل‌ها و حذف تدریجی زغال‌سنگ، پرده برداشتند.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه گزارش داد که ‌ چارچوب این توافق را جان کری نماینده ویژه دولت آمریکا در امور اقلیمی، و ژی ژنهوا همتای چینی او، در جریان کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در شهر گلاسکوی اسکاتلند اعلام کردند.

دبیرکل سازمان ملل متحد از این توافق استقبال و آن را «قدمی مهم در مسیری درست» توصیف کرد و گفت، هدف محدود کردن سقف گرمایش جهانی به ۱.۵ درجه سانتیگراد مانند زنده ماندن با «دستگاه تنفس مصنوعی» است.

آنتونیو گوترش این سخنان را در شرایطی بیان کرد که کنفرانس گلاسکو وارد آخرین روزهای خود شده است. وی گفت تا آخرین لحظه نباید امید را از دست داد.

دبیرکل سازمان ملل روز پنجشنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت، مذاکراتی که قرار است روز جمعه در گلاسکو به پایان برسد «به احتمال زیاد» به تعهدات برای کاهش تولید کربن، که به گفته او برای جلوگیری از افزایش دمای زمین به میزان بیش از ۱.۵ درجه سانتیگراد مورد نیاز است، نتیجه نخواهد داد.

سازمان ملل سه هدف را برای کنفرانس گلاسکو تعیین کرده است: نخست، کاهش انتشار کربن به نصف تا سال ۲۰۳۰ میلادی؛ دوم، اجرای تعهد ۱۲ ساله کشورهای ثروتمند برای ارائه ۱۰۰ میلیارد دلار کمک مالی در سال به کشورهای فقیر؛ و سوم، تضمین این که نیمی از این مبلغ صرف کمک به کشورهای در حال توسعه برای سازگاری با بدترین اثرات تغییرات اقلیمی شود.

به نوشته آسوشیتدپرس، کنفرانس گلاسکو تاکنون به هیچکدام از این اهداف نزدیک نشده است.

XS
SM
MD
LG