لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۹

یونیسف: ۱۳میلیون کودک در ۹ کشور از رفتن به مدرسه محروم هستند


یک نهاد سازمان ملل متحد خواهان توجه به آثار مناقشات در خاورمیانه و شمال آفریقا بر آموزش شده است.

صندوق حمایت از کودکان – یونیسف – در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر شد می گوید به دلیل مناقشات بیش از ۱۳ میلیون کودک در ۹ کشور از رفتن به مدرسه محروم هستند، و در حالی که بر بهره کشی از کودکان افزوده می شود، خشونت در منطقه به "سطوح جدیدی از ویرانی و وحشت" رسیده است.

گزارش به عوامل چند گانه ای که کودکان را از حضور در کلاس های درس باز می دارد، از جمله حملاتی که مدارس را ویران می کند یا به آنها آسیب می رساند، استفاده آوارگان و شبه نظامیان از مدارس به عنوان سرپناه، و تصمیم والدین به در خانه نگاهداشتن کودکان به دلیل خطرناک بودن مسیر مدرسه، استناد می کند و هشدار می دهد ۴۰ درصد کودکان در سنین تحصیلی در این مناطق به مدرسه نمی روند.

پیتر سلما، مدیر منطقه ای یونیسف در خاورمیانه و شمال آفریقا گفت مناقشات سال ها سرمایه گذاری و دستاورد در آموزش را از بین می برد و می تواند از توسعه سیستم های آموزشی جلوگیری کند: "تاثیر خشونت و ناامنی در عراق و یمن روشن است... در کشورهایی مانند سوریه، مناقشه بیشتر از دو دهه گسترش دسترسی به آموزش را متوقف ساخته است."

گزارش همچنین بر آثار روانی و احساسی رشد در مناطق مناقشه بر کودکان تاکید می گذارد و می گوید "نیروهایی که زندگی و آینده فردی را از هم می پاشند، امیدهای تمام منطقه را نیز بر باد می دهند. مغزهای جوان که نفرت و هراس نابود کرده است، برای سهیم شدن کامل در توسعه جوامعی که بر پیشرفت، شکیبایی و توانمندی استوار باشند، به پشتیبانی فوق العاده نیاز خواهند داشت."

یونیسف رهبران جهان را به ارجحیت دادن به هزینه های آموزش فرا می خواند و یاد آور می شود باید بر دسترسی کودکان به سرویس های آموزش غیر رسمی، که به آنها اجازه می دهد در خانه یا، در صورت امکان از طریق برنامه های اینترنتی تحصیل کنند، افزوده شود.

گزارش همچنین به طرف های مناقشه توصیه می کند حمله به تاسیسات آموزشی را متوقف کنند.

XS
SM
MD
LG