لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۵

بحران انسانی در سوریه شدت می گیرد


مقامات گروه های امداد و ملل متحد از سوریه و گروه های مسلح اپوزیسیون درخواست کرده اند اجازه دهند امدادگران به شهروندان غیر مسلح دسترسی پیدا کنند، و می گویند بر شواهد ارتکاب جنایت علیه بشریت افزوده می شود.

ایوان سیمونوویچ، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر، روز سه شنبه به اعضای شورای امنیت گفت شمارحوادثی که می تواند کشتارهای جمعی طبقه بندی شود در چند ماه گذشته منظماً رو به افزایش بوده است. او گفت هم قوای دولتی وهم نیروهای اوپوزیسیون هر دو مسئول آدم ربایی ها، شکنجه و قتل های بی مهابای زنان وکودکان بوده اند.

سیمونوویچ گفت در زمان هایی غیر نظامیانی که سعی دارند از جنگ فرار کنند در پاسگاه های دولتی متوقف و بازگردانده شده اند.

آنتونیوگوترس، کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد برای آوارگان روز سه شنبه گفت بحران آوارگان سوریه از زمان نسل کشی در رواندا بدتر است و نزدیک یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در کشورهای همسایه ثبت نام کرده اند.

بسیاری از گروه های امداد می گویند بحران منابع آنها را به سرعت کاهش داده است.

مدیر برنامه جهانی غذا درجریان توقفی دربیروت به صدای آمریکا گفت پول برنامه تا پایان اوت تمام خواهد شد، و در آخر سال چهار میلیون نفر در داخل سوریه و ۳ میلیون نفر در خارج به تغذیه فوری نیاز خواهند داشت که هر ماه ۱۶۸ میلیون دلار برای برنامه جهانی غذا هزینه دارد.

سازمان ملل متحد ماه پیش برای مقابله با بحران انسانی روبه گسترش در سوریه ۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار درخواست کرد.

یک نماینده دولت سوریه گفت برای تامین نیازیهای انسانی مردم از هیچ کوششی فروگذار نشده است. او همچنین کسانی را که تروریست نامید مسئول بسیاری از مشکلات دانست.
XS
SM
MD
LG