لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۶

تکذیب عزیمت رزمندگان طالبان پاکستانی به سوریه


وزارت امور خارجه پاکستان گزارش هایی را که حاکی است رزمندگان طالبان پاکستانی برای جنگ در کنار شورشیان سنی مخالف بشار اسد به سوریه رفته اند، تکذیب کرده است.

روز سه شنبه همچنین سخنگوی وزارت کشور پاکستان گفت مقامات اطلاعاتی و پلیس عزیمت رزمندگان طالبان به سوریه را تایید نکرده اند.

فرماندهان طالبان پاکستانی ادعا می کنند اردوگاه هایی در سوریه ایجاد کرده اند و صدها نفر را برای نبرد در کنار شورشیان سنی مخالف بشار اسد فرستاده اند.

فرماندهان ارشد تحریک طالبان در پاکستان، شورشیان سوریه را «برادران مسلمان و دوستان عرب» طالبان نامیده اند. یک فرمانده وعده داد ویدیوهایی از پیروزی های طالبان پاکستانی در سوریه منتشر کند.

این نخستین بار نیست که گزارش می شود رزمندگان سنی خارجی برای پیوستن به آنچه آنرا جهاد علیه مسلمانان شیعه می بینند به سوریه سرازیر شده اند. هجوم رزمندگان خارجی کوشش های آمریکا برای کمک به شورشیان را، به ویژه درحالی که مسلح ساختن مخالفان دولت اسد را بررسی می کند، پیچیده می سازد.

با این حال، دست کم یک فرمانده طالبان پاکستانی گزارش های تاسیس اردوگاه در سوریه را تکذیب کرده است. او به خبرگزاری فرانسه گفت فقط تعداد اندکی شبه نظامی برای جنگ به سوریه رفته اند، و اکثرا عرب و اتباع کشورهای آسیای میانه هستند.
XS
SM
MD
LG