لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۷

قطعنامه سوریه در شورای امنیت به رای گذاشته می شود


بعد از توافق آمریکا و روسیه بر سر چگونگی انتقال زرادخانه شیمیایی سوریه و زیر نظر قرار دادن آن توسط جامعه بین المللی، راه رسیدن به قطعنامه ای درباره سوریه در شورای امنیت هموار شده است.

بعد از دو هفته مذاکرات میان دیپلماتهای ارشد آمریکا و روسیه، دیپلماتهای سازمان ملل بر سر پیش نویس قطعنامه ای درباره سوریه به توافق رسیده اند. دیپلماتها می گویند در قطعنامه پیش بینی شده است که اگر دولت بشار اسد مفاد این قطعنامه را اجرا نکند، با پیامدهایی روبرو خواهد شد.
اواخر روز پنجشنبه آمریکا و روسیه متن پیش نویس را به شورای امنیت ارائه کردند.

سامانتا پاور سفیر ایالات متحده در سازمان ملل گفت ۹۸ درصد جهان استفاده از سلاح شیمیایی را غیر قابل قبول می دانند.
خانم پاور گفت: «امشب شورای امنیت درباره این پیش نویس که شامل هنجارهای بین المللی است و دولت سوریه را متعهد می کند که سلاحهای شیمیایی را نابود کند، بحث کرد. این قطعنامه خواهان نابودی سلاحهای شیمیایی است که دولت سوریه آن را مکرراً و بیرحمانه علیه مردم خودش به کار برده است. و این قطعنامه روشن می کند که عدم اجرای آن پیامدهایی در پی خواهد داشت.»
خانم پاور همچنین گفت این قطعنامه به هدف آمریکا در نابودی سلاح های شیمیایی سوریه کمک می کند.

ویتالی چورکین نماینده روسیه گفت این قطعنامه عموتاً با تلاش جان کری و سرگئی لاوروف وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه فراهم شده و آنها درباره پیش نویس نهایی مذاکره کرده اند. وی همچنین گفت این قطعنامه حمایت خود را از فعالیت سازمان ملل و سازمان ممنوعیت سلاحهای شیمیایی (OPCW) - که نابودی زرادخانه شیمیایی سوریه را سرپرستی می کند - اعلام می کند.

آقای چورکین گفت: ما معتقدیم این چیزی است که با همکاری و عملگرایی فراهم آمده و قویاً حامی تلاشهای نابودی سلاحهای شیمیایی در سوریه است.

دیپلماتها می گویند این این قطعنامه ممکن است عصر جمعه، بعد از تصویب برنامه خلع سلاح توسط شورای سازمان ممنوعیت سلاحهای شیمیایی، به رای شورای امنیت گذاشته شود. مصوبه سازمان ممنوعیت سلاحهای شیمیایی، همچنین به قطعنامه شورای امنیت درباره سوریه ضمیمه خواهد شد.

برای نخستین بار است که شورای امنیت در قطعنامه ای تصریح می کند که استفاده از سلاح شیمیایی تهدید صلح و امنیت بین المللی شناخته می شود. قطعنامه حمله ۲۱ اوت سوریه را محکوم می کند و سوریه را از استفاده، تولید و هرگونه به دست آوردن سلاح شیمیایی را ممنوع می کند.

اگر سوریه کاملاً به مفاد برنامه خلع سلاح توسط شورای سازمان ممنوعیت سلاحهای شیمیایی سازمان ملل - بر اساس قطعنامه شورای امنیت - عمل نکند، شورا با توجه به فصل هفتم درصدد اعمال تحریم ها و واکنش احتمالی نظامی برخواهد آمد.

مارک لیال گرانت نماینده بریتانیا گفت امیدوار است رئیس جمهوری اسد پیام شورا را بشنود.
وی گفت: اگر رئیس جمهوری اسد احساس می کرد که می تواند پشت اعضای مشخصی از شورای امنیت پنهان شود، و در شورای امنیت اتحاد وجود ندارد، اکنون باید (در این باره) بازاندیشی کند.»

روسیه و چین قبلاً از حق وتوی خود برای جلوگیری از ۳ قطعنامه شورای امنیت علیه سوریه استفاده کرده اند.

اکنون این امیدواری وجود دارد که با پیش نویس تازه، دولت سوریه و مخالفانش برای مذاکره تشویق شوند.

تاکنون بیش از یکصد هزار نفر در جنگ داخلی سوریه کشته شده اند و میلیونها نفر بر اثر این جنگ آواره شده اند.
XS
SM
MD
LG