لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۰

ارائه عکس های قربانیان جنگ سوریه به شورای امنیت


رئیس سابق دادگاه ویژه سیرالئون می گوید تصاویر کسانی که به نظر می رسد قربانی جنگ داخلی سوریه باشند و به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه داده شده، شواهدی نادر و مستقیم از جنایت های جنگی است.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل روز سه شنبه برای دیدن برخی از ۵۵۰۰ عکسی که یک عضو سابق دژبان سوریه گرفته است، جلسه ای غیر رسمی تشکیل دادند.

دیوید کرین، دادستان سابق دادگاه رسیدگی به جرائم جنگی و یکی از تهیه کنندگان گزارشی در باره اعتبار عکس های ارسالی به خبرنگاران گفت این تصویرها شواهد مستقیم، قابل تایید و غیرقابل انکاری هستند که دست داشتن دولت بشار اسد در جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت را نشان می دهد و در یک دادگاه بین المللی نگاه داشته خواهد شد.

او در ادامه گفت که عکاس، در ارسال عکس ها به خارج کاری فوق العاده انجام داده و اتفاقات نشان داده شده در آن عکس ها بی رحمانه توصیف کرد.

سفیر فرانسه نیز گفت مهم است که شورای امنیت این عکس ها را ببیند؛ دولت او قطعنامه ای را برای ارجاع مناقشه سوریه به دادگاه بین المللی جنایی آماده می کند.

نزدیک ۶۰ کشور درخواست کرده اند پرونده سوریه به دیوان بین المللی کیفری لاهه ارجاع شود، اما شورای امنیت سازمان ملل باید در این باره تصمیم بگیرد.

سفیر آمریکا گفته است عکس ها بر بی رحمی دولت اسد تاکید می گذارد و دستور قتل ها بطور منظم از بالا صادر می شود. او همچنین گفت لازم است صلیب سرخ به زندان ها دسترسی داشته باشد و مسئولان هم باید به دست عدالت سپرده شوند.
XS
SM
MD
LG