لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۶

سازمان ملل: زندانیان سوریه شکنجه می شوند


ناوی پیلای، کمیسر ارشد حقوق بشر سازمان ملل متحد آنچه را که استفاده گسترده و سازماندهی شده از شکنجه در زندان های سوریه خواند، محکوم کرد. در گزارشی که توسط دفتر خانم پیلای منتشر شده گفته می شود که زندانیان دائما از سوی دولت بشار اسد و برخی گروه های مسلح اپوزیسیون شکنجه می شوند.

این گزارش شرایط در برخی زندان های دولتی سوریه را دهشتناک توصیف کرده و گفته در یک سلول کوچک ده ها نفر حبس شده و مجبورند از یک سوراخ متعفن به عنوان توالت استفاده کنند. محققان سازمان ملل متحد می گوید برخی زندانیان مورد شکنجه های بدنی، روحی و جنسی قرار می گیرند و برخی در اثر شکنجه جان باخته اند.

گزارش می گوید مردان، زنان و کودکان از خانه ها و خیابان ها و محل کارشان و برخی در ایستگاه های بازرسی دولتی دستگیر شده اند. به گفته گزارش فوق بسیاری از زندانیان فعالان اجتماعی از جمله دانشجو، وکیل و یا پرسنل فعالیت های انساندوستان هستند.

یک سخنگوی کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد به صدای آمریکا گفت که کمیسیون متبوعش گزارش هایی بسیار تکان دهنده از انواع شکنجه های اعمال شده بر زندانیان دریافت کرده است: «گزارشی از شکنجه یک دانشجوی سی ساله دریافت کردیم که چطور کتکش زده اند، پاهایش را سوزانده اند و ناخن هایش را کشیده اند. گزارش دیگری داریم از زنی که در ابتدا مورد توهین قرار گرفته و سپس کتکش زده اند و در نهایت به او تجاوز کرده اند. مردی دیگر هم گفته است که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است.»

کارشناسان سازمان ملل متحد می گویند اعمال شکنجه از سوی گروه های اپوزیسیون از سال ۲۰۱۳ افزایش یافت، بویژه در شمال سوریه. آنان در عین حال گفتند که همه گروه های مسلح مرتکب اعمال شکنجه نمی شوند و برعکس دولت، شکنجه در میان گروه های شورشی به شکل موردی و پراکنده است و نه سیستماتیک و سازماندهی شده.

گزارش فوق از اعمال شکنجه توسط دو گروه شورشی مرتبط با القاعده، یعنی دولت اسلامی عراق و شام و همچنین جبهه النصره خبر می دهد. اظهارات شاهدان حاکی است بیشتر از همه، فعالانی که سعی می کنند موارد نقض حقوق بشر را ثبت کنند، افراد حامی دولت و همچنین کسانی که با گروه های اپوزیسیون رقیب همکاری می کنند، در خطر بازداشت و شکنجه قرار دارند.

از آنجا که ناظران سازمان ملل متحد قادر به ورود به سوریه نیستند، تعیین شمار دقیق بازداشت شدگانی که تا حد مرگ شکنجه شده اند دشوار است. همچنین تعیین شمار افرادی که هنگام بازداشت در زندان های دولتی جان باخته اند غیر ممکن است چرا که دولت هر گونه اطلاعاتی را مخفی نگاه می دارد. سخنگوی کمیسر حقوق بشر ملل متحد گفت با ۳۸ نفر که شکنجه شده و شاهد شکنجه دیگران بوده اند مصاحبه شده است.

خانم پیلای می گوید قوانین بین الملل اعمال شکنجه را تحت هر شرایطی ممنوع می کند. او می گوید در درگیری های مسلحانه شکنجه یک جنایت جنگی محسوب می شود. به گفته او، هنگامی که از شکنجه به شکل گسترده و نظام مند استفاده می شود، مانند آنچه که در سوریه رخ می دهد، در واقع جنایت علیه بشریت در حال وقوع است.
XS
SM
MD
LG