لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۱

سازمان ملل متحد پیشنهاد روسیه را رد کرد


سازمان ملل متحد می گوید نمی تواند پیشنهاد روسیه را برای جایگزینی صلحبانان اتریشی در بلندی های جولان قبول کند، زیرا توافق بین اسراییل و سوریه، اعضای دائمی شورای امنیت را از شرکت در هیات ناظر سازمان ملل متحد ممنوع می سازد.

در پی تصمیم اتریش به خارج ساختن سربازانش از نیروی صلحبان، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه روز جمعه پیشنهاد کرد سربازان روسی جان آنها را بگیرند.

اتریش، که صلحبانان آن حدود 380 نفر از نیروی یک هزار نفری ناظر بر آتش 40 ساله بین سوریه و اسراییل را تشکیل می دهند، اعلام کرده است به دلیل شدت گرفتن جنگ در سوریه سربازانش را فرا می خواند.

به گزارش رویترز، سخنگوی سازمان ملل متحد از پیشنهاد رییس جمهوری روسیه قدردانی کرد، اما گفت توافقنامه عدم درگیری و پروتکل آن، که بین اسراییل و سوریه امضا شده است، اجازه نمی دهد اعضای دائمی شورای امنیت در هیات صلحبانی در بلندی های جولان شرکت کنند.

این سخنگو گفت اداره صلحبانی سازمان ملل متحد از فیلیپین و هند، دو کشور دیگری که در نیرو شرکت دارند، درخواست کرده است اگر می توانند شمار سربازان خود را افزایش دهند. همچنین امکان جلب موافقت کشورهای دیگر با اعزام سرباز را بررسی می کند.

رویترز به نقل از ویتالی چورکین سفیر روسیه در سازمان ملل متحد می گوید کشور او از محدودیت های توافقنامه عدم درگیری آگاه است و به همین دلیل پوتین گفته است پیشنهاد به این بستگی خواهد داشت که کشورهای دیگر منطقه و سازمان ملل متحد بخواهند سربازان روسیه به نیروی صلحبان ملحق شوند.

چورکین به خبرنگاران گفت زمان تغییر کرده است، سند 39 سال پیش در اوج جنگ سرد امضا شد و امکان اصلاح پروتکلی که اعضای دایمی شورای امنیت را از شرکت در نیروی صلحبان در بلندی های جولان ممنوع می سازد وجود دارد.
XS
SM
MD
LG