لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

تسلیحات شیمیایی سوریه تا اواسط ۲۰۱۴ نابود می شود


بان کی مون دبیرکل سازمان ملل خواهان ایجاد گروه جدیدی برای نظارت بر برنامه نابودی زرادخانه شیمیایی سوریه شد.
آقای بان در نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد کرده است گروهی متشکل از حدود یکصد نفر به همراه کارکنان سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی بر برنامه نابودی زرادخانه شیمیایی سوریه نظارت کنند. مقر این گروه دمشق، و مرکز تعلیماتی و آمادگی در قبرس خواهد بود.
انجام این کار به تایید شورای امنیت نیاز دارد. قرار است شورا اواخر همین هفته به این تقاضا رسیدگی کند.

براساس برنامه آقای بان، کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی سرپرستی بخش فنی، بازرسی تاسیسات و نظارت بر نابودسازی را برعهده خواهند داشت. و کارکنان سازمان ملل هماهنگی با دولت سوریه و مخالفان، امنیت، تدارکات و ارتباطات را سرپرستی می کنند.

ماموریت این گروه در کمتر از یک سال و در چند مرحله آغاز خواهد شد و تا اواسط سال ۲۰۱۴ - چنانچه در قطعنامه ماه پیش شورای امنیت آمده - سلاح های شیمیایی سوریه نابود خواهد شد.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی فعالیت خود را در سوریه برای پیاده سازی تسلیحات شیمیایی و ادوات تولید آغاز کرده است و قرار است این مرحله از کار تا اول نوامبر پایان یابد.

مرحله نهایی شامل نابود کردن حدود ۱۰۰۰ تن تسلیحات شیمیایی موجود سوریه است. آقای بان با اشاره به خطرات موجود در زمینه های ایمنی، بهداشت و محیط زیست، گفت چنین عملیاتی در عین سادگی تا کنون هرگز انجام نشده است.

دبیرکل سازمان ملل گفت موفقیت برنامه در درجه اول به «تعهد واقعی و ادامه دار» دولت سوریه برای اجرای وظایفش استوار است.
آقای بان بار دیگر تاکید کرد که هیچ راه حل نظامی برای بحران سوریه نمی بیند. در جنگ داخلی سوریه از ماه مارس ۲۰۱۱ تا کنون بیش از ۱۰۰,۰۰۰ نفر کشته و یک میلیون نفر آواره شده اند.
XS
SM
MD
LG