لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۰

تقدیر کری از همکاری سوریه در نابودی سلاح شیمیایی


یک روز بعد از آغاز به نابودی زرادخانه شیمیایی سوریه توسط بازرسان بین المللی، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا از دولت سوریه به دلیل همکاری سریع ایشان با شورای امنیت ملل متحد تقدیر کرد.
آقای کری روز دوشنبه آغاز به نابودسازی زرادخانه شیمیایی سوریه را «آغازی خوب» خواند و از آن استقبال کرد. جان کری گفت «بی نهایت مهم» است که یک هفته بعد از تصویب قطعنامه توسط شورای امنیت اولین سلاح شیمیایی نابودشد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در اندونزی با سرگئی لاوروف همتای روسی خود دیدار کرد. آقای لاوروف قبلاً گفته بود هرچه در توان دارد انجام خواهد داد تا مطمئن شود که دولت رئیس جمهوری اسد - متحد روسیه - درباره قطعنامه شورای امنیت همکاری خواهد کرد.

آقای کری به خبرنگاران گفت او و آقای لاوروف توافق کرده اند که با اخضر براهیمی فرستاده اتحادیه عرب دیدار کنند و تاریخی را برای برگزاری کنفرانس صلح سوریه در ماه نوامبر تعیین نمایند. ماههاست که دیپلمات ها تلاش در برگزاری این کنفرانس دارند، اما برگزاری آن مرتباً به تاخیر افتاده است.

آقای براهیمی روز یکشنبه از طرفهای جنگ خواست بدون «هیچ پیش شرطی» به مذاکره بپردازند. وی گفت امیدواراست این مذاکرات اواخر ماه نوامبر در ژنو صورت پذیرد. براهیمی همچنین از تاخیر در روند صلح ابراز ناخشنودی کرد و گفت حس می کند (در صورت عدم موفقیت) باید از مقام خود کناره گیری کند.

رهبر ائتلاف ملی سوریه اعلام آمادگی کرده که در کنفرانس صلح حضور یابد به شرط آن که هدف از آن کنفرانس تعیین دولت انتقالی باشد. بقیه گروههای مخالف، از جمله شورشیان داخل سوریه، گفته اند مادامی که رژیم اسد در قدرت است مخالف مذاکره اند.

کارشناسان سازمان ممنوعین سلاح های شیمیایی و سازمان ملل بر نابودی سلاحهای شیمیایی سوریه و تاسیسات تولید این گونه سلاحها نظارت دارند.

مقامها اعلام کرده اند کارکنان سوریه روز یکشنبه آغاز به پیاده کردن قطعات سلاح ها، از جمله کلاهک های موشکی، بمبهایی که از هوا پرتاب می شوند، و ادوات مخلوط کردن مواد و پر کردن آنها.
انتظار می رود ماموریت نابودکردن زرادخانه شیمیایی سوریه دست کم با نیمه سال آینده به طول انجامد.

آقای اسد ماه گذشته اعلام کرد که با این برنامه همکاری خواهد کرد.

اعتقاد بر این است که زرادخانه شیمیایی سوریه - که در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ ایجاد شده - شامل گاز خردل، گاز اعصاب سرین، گاز VX و تابون است.
XS
SM
MD
LG