لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

در ادامه خشونت ها در سوریه ده ها تن کشته شدند


خشونت در سوریه روز جمعه ادامه یافت و شمار کسانی که در دو روز گذشته در آنجا کشته شده اند از ۵۰ تن فراتر رفت.

در حالی که بنظر می رسد بررسی قطعنامه پیشنهای سازمان ملل متحد برای مهار خونریزی متوقف شده است، بیش از ۲۰ تن در حملاتی در سراسر کشور – از جمله شش عضو نیروهای امنیتی در شهر ادلیب – کشته شدند. یک فعال سوری به صدای آمریکا گفت آنها در انفجار یک بمب اتومبیلی در یک پاسگاه امنیتی جانسپردند. گزارش رسید نیروهای دولتی به شهر حمص نیز حمله کردند.

گروه اوپوزیسیون ارتش آزاد سوریه ویدیوئی منتشر کرد که گفته می شود هفت مرد ایرانی، از جمله پنج افسر ارتش، را که در حمص دستگیر شدند نشان می دهد. ارتش آزاد سوریه گفت ایرانی ها برای نیروی هوایی سوریه کار می کردند، و دو غیر نظامی را آزاد خواهد کرد.

خبرگزاری فرانسه می گوید ارتش آزاد سوریه از ایران خواسته است بپذیرد که به دولت سوریه در سرکوب معترضین کمک می کند. ایران هنوز در این باره اظهار نظر نکرده است.

در این میان، انتظار می رود شورای امنیت سازمان ملل متحد بعد از ظهر امروز - جمعه - (بوقت شرق آمریکا) در باره سوریه بحث کند.

پیشتر روسیه اعلام کرد از قطعنامه پیشنهادی مشترک اعراب و غرب در مورد سوریه حمایت کند زیرا مواضع مسکو را در چگونگی پایان دادن به بحران سیاسی ۱۰ ماهه " بحساب نمی آورد".

خبرگزاری ایتار تاس روز جمعه به نقل از گنادی گاتیلوف معاون وزارت امور خارجه روسیه گفت مسکو نگران آن است که قطعنامه مداخله نظامی را مشخصا رد نمی کند. او همچنین از پیش نویس بدلیل اشاره به تحریم هایی که اتحادیه عرب پیشتر وضع کرده بود انتقاد کرد.

قطعنامه از برنامه اتحادیه عرب، که از بشار اسد می خواهد قدرت را به یک معاون منتقل سازد و یک دولت وحدت برای برگزاری انتخابات تشکیل دهد، پشتیبانی می کند.

دیپلمات هایی که متن پیشنهاد را دیده اند می گویند پیش نویس امیدوار است با استفاده از زبانی که ممکن است امکان ماندگاری اسد در مقامش، اما در نقشی محدود، را باز کرده باشد، حمایت روسیه را بدست آورد. آنها می گویند پیشنهاد به تحریم های سازمان ملل متحد علیه سوریه اشاره دارد، اما نمی خواهد برقرار شود.

روسیه که از قدرت وتو در شورای امنیت برخوردار است بارها قول داده است از تصویب هر قطعنامه ای که خواهان برکناری اسد، تحریم های اقتصادی، یا عمل نظامی باشد جلوگیری کند. مسکو در ماه دسامبر قطعنامه ای در مورد چگونگی حل بحران ارائه داد، اما بسیاری از دیپلمات های غربی از آن به این دلیل که نسبت به دولت اسد بسیار ملایم است رد کردند.

بان کی - مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز جمعه شورای امنیت را به اقدامی در مورد قطعنامه پیشنهادی دعوت کرد و گفت رهبران باید از فرصت استفاده کنند.

قرار است نبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب و شیخ حامد بن جاسم آل ثانی نخست وزیر قطر برنامه را هفته آینده رسما به شورای امنیت ارائه دهند، و انتظار می رود به آن رای داده شود.

فعالان می گویند نیروهای امنیتی روز پنجشنبه با خمپاره و مسلسل به یک ساختمان مسکونی در حمص حمله کردند و دست کم ۳۰ تن را کشتند. ویدیویی که آنها پست کردند اجساد پنج کودک، دست کم سه زن و یک مرد رت در یک خانه که در جریان حمله کشته شدند نشان می دهد. ویدی مستقلا تایید نشده است.

فعالان می گویند بنظر می رسد خونریزی روز پنجشنبه تشدید خشونت فرقه ای بین جمعیت سنی شهر و فرقه شیعه علوی بشار اسد باشد.

XS
SM
MD
LG