لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۳

مخالفان اسد از انقلاب سوريه می گويند


مخالفان اسد از انقلاب سوريه می گويند
مخالفان اسد از انقلاب سوريه می گويند

برای مخالفان رژيم بشار اسد که در نقاط مختلف جهان پراکنده اند تظاهرات ضد رييس جمهوری سوريه رويدادی تلخ و شيرين است. آنان از تغيير سياسی کشورشان حمايت می کنند ولی از سرکوب مرگبار مردم توسط رژيم در هراسند.

عمار عبدالحميد، يک فعال سوری است که در ايالات متحده زندگی می کند، و از دفتر کار خود در منزلش از آنچه او آن را انقلاب سوريه می خواند، حمايت می کند. او مانند بسياری از شهروندان پناهنده سوری با هم ميهنانش در داخل کشور و بويژه از طريق بلاگ خود در تماس است.

عمار می گويد: کار ما اين است که اطمينان حاصل کنيم جامعه بين المللی و دولت اوباما و نمايندگان کنگره خواست تظاهرکنندگان سوری را بدانند.

عمار عبدالحميد پس از نوشتن مقاله ای در انتقاد از بشار اسد در سال ۲۰۰۵ مجبور به ترک سوريه شد.

آقای عبدالحميد می گويد: عاقبتم زندان بود يا تابوت. اما به من انتخاب ديگری را هم دادند و آن خروج از کشور بود.

همسر عمار عبدالحميد نيز که در اروپا با ساير تبعيديان سوری و مقام های اروپايی در تماس است، می گويد: اين يک انقلاب اسلامی يا سوسياليستی يا سرمايه داری نيست، يک جنبش واقع بينانه است، در مورد شرايط زندگی است و شان انسانی و اين که بتوان در تصميم گيری کشور، شرکت داشت.

از آنجا که در سوريه فرقه های بسياری در کنار يکديگر زندگی می کنند، عمار عبدالحميد در گفتگو با فعالان داخل سوريه بر اجتباب از خشونت های فرقه ای تاکيد ورزيده و می افزايد: قطعا اشتباه هايی روی می گيرد، مشکلاتی ايجاد می شود ولی من فکر می کنم رهبران تظاهرات نشان داده اند که اين انقلاب را متعادل و مسالمت آميز، پيش می برند.

او نگران جان کسانی است که از طريق بلاگ خود با آنان در تماس است و می گويد: اين واقعيت تلخی است که ما هر روز با آن روبرو هستيم. نمی دانيم کسانی که با آن ها در تماسيم کی ناپديد می شوند.

عمار عبدالحميد که طرفدار تغيير رژيم سوريه است خيزش مردمی سوريه را متفاوت از ساير کشور های عرب می داند.

XS
SM
MD
LG