لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۷

منابع آگاه: رئیس سیا با مقامات اسرائيلی درباره توافق دوم برای آزادی گروگان‌ها گفت‌وگو می‌کند


ویلام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا
ویلام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا

دو منبع آگاه روز پنجشنبه به رویترز گفتند ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، و همتای اسرائیلی‌اش در روزهای آینده با مقامات قطری برای گفت‌وگو درباره دومین توافق احتمالی برای آزادی گروگان‌های در دست حماس درغزه دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

یک مقام گفت برنز و دیوید بارنیا، رئیس سرویس اطلاعاتی موساد اسرائیل، آخر این هفته با شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر در اروپا دیدار می‌کنند. شماری از سران حماس در قطر ساکن بوده‌اند.

منبع آگاه دوم گفت که رئیس اطلاعات مصر نیز در این نشست شرکت می‌کند.

دولت بایدن تلاش کرده است آزادی بیش از ۱۰۰ گروگان باقی مانده در غزه را تسهیل کند.

مهاجمان فلسطینی آنها را در حمله ۱۵ مهر حماس به جنوب اسرائیل گروگان گرفتند.

حمله حماس و متحدانش که بیش از ۱۲۰۰ نفر را نیز در اسرائيل کشت باعث آغاز جنگ در غزه شد که اکنون در چهارمین ماه خود قرار دارد. حمله اسرائيل نیز بخش‌های وسیعی از غزه را ویران کرده است و به گفته فلسطینی‌ها ۲۵۷۰۰ نفر را کشته است. اسرائيل خواهان نابودی حماس است.

رهبران اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل پیشتر با مقامات قطری و مصری دیدار کرده‌اند و آن دیدارها به آتش بس کوتاه مدتی در ماه نوامبر منجر شد که آزادی بیش از ۱۰۰ گروگان در دست حماس را در پی داشت.

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید، به خبرنگاران گفت: برنز «به ما در توافق مربوط به گروگان‌ها که (پیشتر) جریان داشت کمک کرد و تلاش دارد به ما در رسیدن به توافق دیگری کمک کند.»

خبر نشست آخر این هفته برنز با مقامات اسرائیلی را نخستین‌ بار واشنگتن پست گزارش کرد.

XS
SM
MD
LG