لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۳

ادامه تلاش ها در شورای امنیت برای رای‌گیری قطعنامه آتش‌بس در سوریه


دیپلمات‌ها در شورای امنیت سازمان ملل در رسیدن به توافق بر سر پیش نویس قطعنامه ای برای آتش بس ۳۰ روزه در سوریه و پایان محاصره شهرها، ناکام ماندند، اما اعلام کردند که دوباره برای رای گیری تلاش خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، روز جمعه پنجم اسفند دو بار تلاش دیپلمات‌ها در شورای امنیت برای رای گیری یک قطعنامه به نتیجه نرسید، با این حال اعلام شد که این تلاش‌ها در روز شنبه نیز ادامه خواهد یافت.

بر اساس این گزارش، دلایل دست نیافتن به یک توافق و انجام رای گیری، مذاکرات درباره گنجاندن نگرانی های روسیه در اصطلاحات و متن قطعنامه بوده است.

اولوف اسکوگ، سفیر سوئد در شورای امنیت با بیان اینکه رسیدن به توافق بسیار نزدیک بود اما نه آنقدر که نهایی شود، گفت که به نظر او همه موافق هستند که آتش بس هر چه سریعتر باید برقرار شود ولی هنوز بحث‌هایی برای نحوه برقراری آن باقی مانده است.

دیپلمات‌های شورای امنیت در پی حملات شدید نیروهای دولتی سوریه به منطقه غوطه شرقی در روزهای اخیر که صدها کشته به جای گذاشت، تلاش برای برقراری آتش بس را آغاز کردند. بخش‌هایی از این منطقه در کنترل شبه نظامیان مخالف دولت سوریه است، اما حملات به این منطقه مرگ غیرنظامیان و کودکان بسیاری را به دنبال داشته است.

دولت روسیه که در بحران سوریه از بشار اسد حمایت می‌کند، با طرح نگرانی‌های خود در شورای امنیت مانع دستیابی به یک همگرایی و تصویب قطعنامه آتش بس شده است.

در همین زمینه، نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد،‌ می گوید، روسیه از رای گیری درباره قطعنامه آتش بس در شورای امنیت جلوگیری کرده است.

او در پیامی در توئیتر خود از این اقدام دولت روسیه انتقاد کرده است.

سازمان‌های بین المللی از جمله دیدبان حقوق بشر اعلام کرده‌اند که بمباران غوطه شرقی در روزهای اخیر بیش از ۴۶۰ کشته به جای گذاشته دهها تن از آنها کودک هستند.

هدر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت: از تمام طرف های درگیر می خواهیم تعهد بدون قید و شرط خود را به عدم افزایش خشونت نشان دهند. روسیه باید به حمایت از رژیم اسد و متحدان آن پایان دهد. آنها مسئول حملات به غوطه شرقی، اوضاع هولناک آن، و تلفات وحشتناک ناشی از آن هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG