لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۸

افزایش ناگهانی مرگ غیرنظامیان در افغانستان


سازمان ملل متحد روز چهارشنبه (۳۱ ژوئیه) از افزایش ۲۳ درصدی مرگ غیرنظامیان در نیمه اول سال جاری میلادی خبر داد و حملات شورشیان و شبه‌نظامیان را عامل این افزایش ناگهانی دانست.

گزارش ماموریت سازمان ملل متحد در افغانستان حاکی است که بمب‌های دست‌ساز و مین‌هایی که عمدتا در کنار جاده‌ها کارگذاشته می‌شوند، دلیل اصلی مرگ و مجروح شدن غیرنظامیان است.

در عین حال این گزارش درباره افزایش مرگ و جراحت غیرنظامیان در جریان درگیری میان شورشیان و نیروهای امنیتی برای بازپس گرفتن سرزمین‌های تحت سلطه‌شان بویژه در جنوب و شرق افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

حملات شورشیان در مناطقی که سربازان خارجی آنجا را ترک کرده‌ یا در حال ترک و سپردن تامین امنیت به نیروهای افغان هستند، افزایش یافته است. قرار است که عمده نیروهای خارجی تا پایان امسال افغانستان را ترک کنند و تا پایان ۲۰۱۴ به طور کامل از افغانستان خارج شوند. طرح آمریکا و متحدانش برای باقی ماندن شماری از نیروها پس از آن تاریخ هنوز قطعی نشده و همین امر توافق امنیتی میان آمریکا و افغانستان را به تعویق انداخته است.

خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از ژورژت گانیون، مدیر ماموریت افغانستان سازمان ملل متحد می‌نویسد که این سازمان مرگ ۱۳۱۹ و مجروح شدن ۲۵۳۳ غیرنظامی را از ژانویه تا ژوئن امسال ثبت کرده است. خانم گانیون می‌گوید که انفجارهای کنار جاده‌ای عامل ۲۵ درصد مرگ غیرنظامیان است:‌‌ «تسریع روند انتقال تامین امنیت از نیروهای امنیتی به افغان و همچنین بسته شدن پایگاه‌های نیروهای بین‌المللی مصادف شده است با افزایش حملات.»

او همچنین از افزایش چشمگیر حملات به ساختمان‌های دولتی و همچنین غیرنظامیانی خبر داد که برای دولت کار می کنند. این مقام مسئول سازمان ملل متحد می‌گوید ۷۴ درصد مرگ غیرنظامیان در نتیجه حملات شورشیان است، ۹ درصد در نتیجه فعالیت‌های نیروهای امنیتی افغان و نظامیان خارجی، و ۱۲ درصد درگیری‌ میان نیروهای دولتی و شورشیان صورت می‌گیرد. او گفت درصد باقیمانده نیز در نتیجه انفجارهای پراکنده و قدیمی جان می‌بازند.

طالبان این گزارش را یکسره رد کرده اما در عین حال گفته‌اند که به حملات علیه کارمندان دولت و غیرنظامیانی که با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و همچنین آمریکایی‌ها مرتبط هستند ادامه می‌دهند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت:‌ «همانطور که قبلا گفته‌ایم، ماموریت سازمان ملل در افغانستان این گزارش را در راستای پیشنهادات سفارت آمریکا در کابل تهیه کرده که تنها هدفش گمراه کردن مردم علیه مجاهدین است. ما این گزارش را قویا رد می‌کنیم.»

گزارش اخیر حاکی است که شمار کشته‌شدگان غیرنظامی بر اثر حمله به کارمندان دولت، تا ۷۶ درصد افزایش یافته است. سخنگوی طالبان گفته‌است:‌ «اگر سازمان ملل متحد مقامات دولتی کابل، پلیس، سربازان، ماموران امنیتی و کارمندان ارگان‌های حساس را غیرنظامی می‌داند، پس گزارشی که ارائه داده دقیق نیست چرا که ما افراد دخیل در اشغال کشور را که برای دشمن کار می‌کنند، غیرنظامی تلقی نمی‌کنیم.»

XS
SM
MD
LG