لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۹

وزیر خارجه آمریکا در نشست «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»: وقت آن است که رژیم ایران مردم خود را در اولویت قرار دهد


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، گفت آمریکا از مردم ایران حمایت می کند و وقت آن است که رژیم ایران، مردم خود را در اولویت قرار دهد.

آقای پمپئو روز چهارشنبه سوم مهر ماه و در جریان سخنرانی در افتتاحیه مراسم سالانه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» در نیویورک گفت: «هر قدر ایران بیشتر تعرض کند، ما هم فشار خود را افزایش می‌دهیم.»

آقای پمپئو گفت: «زمانی که پرزیدنت ترامپ از برجام خارج شد، او این کار را تنها به خاطر امنیت ایالات متحده نکرد. بلکه همان زمان گفت که آن توافق جاه‌طلبی‌های خون‌آشامانه ایران را بی‌پروایانه‌تر کرد. ایران پیشینه‌ای طولانی، یعنی چهل ساله، از تجاوزگری بدون‌ تحریک بر ضد مردمش، همسایگانش، و در واقع علیه تمدن دارد.»

وزیر خارجه ایالات متحده با اشاره به نقایص برجام گفت: «آن زمان که مذاکرات برای توافق هسته‌ای در جریان بود هم حتی ایران از شرارت‌هایش کم نکرد. ... حالا به لطف اسرائیل می‌دانیم همان موقع داشتند اطلاعات ... خود را مخفی می‌کردند. آنها پس از امضای توافق و تحویل گرفتن محموله‌های پول نقد نیز همچنان به پشتیبانی از حزب‌الله، حماس، حوثی‌ها، و شبه‌نظامیان شیعه در سراسر منطقه ادامه دادند.»

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به تحریم خامنه‌ای، ظریف، سپاه پاسداران، و بخش‌های نفت، بانکی، فلزات و غیره ایران، افزود که تمامی بخش‌های سپاه پاسداران را که وارد بدنه اقتصادی ایران شده هدف تحریم‌ها قرار گرفته و شماری از شرکت‌های چینی و مدیران آن هم به دلیل نقض تحریم‌های نفتی ایران از سوی آمریکا تحریم می‌شوند.

مایک پمپئو گفت: «به چین و کشورهای دیگر می‌گوییم هرکسی که تحریم‌های ایران را نقض کند، مجازات می‌شود. همه کشورها وظیفه دارند این کار را دنبال کنند.»

آقای پمپئو گفت که شماری از اشخاص حقیقی و حقوقی چین به دلیل نقض تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران، مورد مجازات قرار گرفته و تحریم می‌شوند.

وزیر خارجه آمریکا در این سخنرانی از حمله رژیم ایران به تاسیسات عربستان به عنوان «اقدام به جنگ» و «حمله به اقتصاد جهانی» یاد کرد و گفت برخی مقصر معرفی کردن جمهوری اسلامی را «داوری شتابزده» تلقی کردند؛ اما گذشت زمان نشان داد که حق با ایالات متحده بود. وی افزود که با بیانیه سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه، و آلمان روشن است که ایران مسئول حملات به عربستان سعودی است و این‌کارهای ایران باعث نگرانی همه کشورها است و خطر بحران را افزایش می‌دهد.

مایک پمپئو افزود که زمان آن فرا رسیده که ایران مذاکرات را شروع کرده و بحث فعالیت‌های هسته‌ای و نگرانی‌های امنیتی منطقه‌ای را پاسخ دهد. آقای پمپئو گفت رژیم باید مردم ایران را مقدم قرار دهد و بی‌تردید مردم ایران نیز چنین درخواستی خواهند کرد. آقای پمپئو تاکید کرد که هرگاه مردم ایران چنین درخواستی را مطرح کنند، بدانند که این دولت در آمریکا از آن‌ها حمایت خواهد کرد.

مایک پمپئو با اشاره به بخش‌هایی از سخنرانی دیروز پرزیدنت ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل در مورد ایران گفت که همه کشورها وظیفه دارند این کار را دنبال کنند. وی افزود: «هدف ما بسیار مشخص است. ما می‌دانیم دیپلماسی کارآمد است و اراده ما هم راسخ است. ما داریم جهان را بیدار می‌کنیم.»

آقای پمپئو در مورد کارزار فشار حداکثری بر رژیم جمهوری اسلامی گفت: «ما از تحریم‌های ایران کم نمی‌کنیم و هرقدر تعرض‌های خود را بیشتر کنند، ما هم فشار خود را بیشتر خواهیم کرد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG