لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۵

آزمایش جدید کره شمالی و اظهارات پرزیدنت ترامپ درباره کیم جونگ اون


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

کره شمالی روز یکشنبه ۱۷ آذرماه، مدعی شد که «آزمایش بسیار مهمی» را در سایت پرتاب ماهواره «سوهه» انجام داده است.

پیشتر شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داده بود بنا بر تصاویر ماهواره‌ای که به‌دست این شبکه رسیده، به نظر می‌رسد پیونگ‌یانگ در حال از سرگیری آزمایش‌ موتور موشک در سایت سوهه برای پرتاب ماهواره است.

کاخ سفید نیز شنبه شب در بیانیه ای اعلام کرد که رهبران ایالات متحده و کره جنوبی در مورد تحولات مربوط به کره شمالی گفتگوی تلفنی داشته‌اند.

همچنین وزیر دفاع سئول در بیانیه‌ای کوتاه گفت کره جنوبی و ایالات متحده از نزدیک فعالیت ها در سایت سوهه و دیگر مناطق مهم کره شمالی را زیر نظر دارند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده روز شنبه ۱۶ آذرماه درباره رهبر کره شمالی گفت که «من روابط بسیار خوبی با کیم‌جونگ‌اون (رهبر کره‌شمالی) دارم و معتقدم که هر دو می‌خواهیم این رابطه را حفظ کنیم.... وی می‌داند که من انتخابات در پیش دارم و فکر نمی‌کنم که بخواهد در آن مداخله کند.»

کره شمالی ماه گذشته مذاکرات هسته ای در سطح کاری با ایالات متحده را ترک کرد. پیونگ یانگ واشنگتن را برای این توقف مقصر معرفی می کند.

کره شمالی از آن زمان تهدید کرده است که آزمایش های هسته ای و پرتاب موشک های دوربرد را از سر خواهد گرفت.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، و پرزیدنت ترامپ از ژوئن ۲۰۱۸ سه بار ملاقات کرده اند، اما موفق نشده اند به پیشرفتی در خلع سلاح هسته ای پیونگ یانگ برسند.

اختلاف بر سر سرعت لغو‌ تحریم ها و نحوه برچیدن برنامه هسته ای کره شمالی است.

تقریبا تمام موشک هایی که کره شمالی امسال آزمایش کرده است کوتاه برد بوده اند. پرزیدنت ترامپ گفته است مشکلی با این امر ندارد، چون این موشک ها تهدیدی برای ایالات متحده محسوب نمی‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG