لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۴

رای سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر کره شمالی


پیونگ یانگ رای شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد نقض حقوق بشر در کره شمالی را محکوم کرد. رای روز دوشنبه، فشار بین المللی بر رهبران کره شمالی را افزایش می دهد. اما با واکنش خشمگین کره شمالی به این رای، احتمال یک رویارویی نیز می رود.

قرار دادن موضوع وضعیت حقوق بشر کره شمالی در دستور کار شورای امنیت، به رغم اعتراض چین و روسیه، تصویب شد. کره شمالی آن جلسه را به رسمیت نشناخت.

سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد از جمله افرادی بود که در مورد آنچه جنایات حکومت کره شمالی علیه بشریت خوانده می شود، سخن گفت.

او گفت: «امروز ما سکوت شورا را شکستیم. ما تاباندن نور را آغاز کردیم، و آنچه نشان داده می شود بسیار وحشتناک است.»

این اولین بار بود که وضعیت حقوق بشر کره شمالی در شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد بحث و بررسی قرار گرفت. فشار بین المللی بر کره شمالی از زمان انشتار یک گزارش سازمان ملل در سال جاری میلادی که وضعیت زندان های فعالان سیاسی در کره شمالی را مستند کرده، بیشتر شده است. در این گزارش به جنایات پیونگ یانگ از جمله قتل مخالفان، به بردگی کشیدن، شکنجه، تجاوز جنسی، و سقط اجباری جنین اشاره شده است.

بر اساس یک قاعده کلی، یک بار که شورای امنیت به در دستور کار قرار گرفتن یک موضوع رای دهد، آن موضوع می تواند هر زمان دیگری مطرح شود. فیل فرابرتسون، از سازمان دیده بان حقوق بشر گفت اقدام شورای امنیت به این معنا است که این نهاد قصد دارد فشار روی کره شمالی را نگه دارد.

کره شمالی تاکنون با تلاش ها برای تعامل در این مورد خودداری کرده و در عوض از سازمان ملل متحد خواسته به گزارشی که در واشنگتن در مورد شکنجه سیا منتشر شده، رسیدگی کند. پیونگ یانگ همچنین کسانی را که از کره شمالی فرار کردند و به بازرسان سازمان ملل متحد در تهیه گزارش وضعیت حقوق بشر کمک کردند، «پسمانده انسان» خوانده است.

XS
SM
MD
LG