لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۲

پیشنهاد کره شمالی برای سفر بازرس ویژه حقوق بشر سازمان ملل


مقامات سازمان ملل متحد می گویند کره شمالی پیشنهاد کرده است که به یک بازرس سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر اجازه ورود به این کشور بسته کمونیست را بدهد.

کره شمالی این پیشنهاد را روز دوشنبه در دیدار مقامات پیونگ یانگ با مارزوکی داروسمان، بازرس ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر کره شمالی مطرح کرد.

قرار است داروسمان این هفته در گزارشی که منتشر می کند، به شورای امنیت سازمان ملل متحد پیشنهاد کند کره شمالی را به خاطر سابقه حقوق بشری اش به «دادگاه بین المللی کیفری» ارجاع دهد.

مقامات سازمان ملل متحد گفتند مقامات کره شمالی روز دوشنبه از داروسمان خواستند که از طرح ارجاع پرونده کره شمالی به دادگاه بین المللی کیفری خودداری کند اما به طور مشخص این مورد را با دیدار احتمالی داروسمان از کره شمالی پیوند نزدند.

انتظار می رود شورای امنیت سازمان ملل متحد اواخر ماه نوامبر درباره پرونده حقوق بشری کره شمالی رای گیری کند. چین، عضو دائم شورای امنیت و متحد کره شمالی به نوعی گفته است که احتمال دارد مانع صدور قطعنامه علیه کره شمالی شود.

گفته می شود کره شمالی یکی از بد سابقه ترین کشورها در حوزه حقوق بشر است.

پیشنهاد اخیر کره شمالی در حالی مطرح می شود که مقامات قوه قضاییه جمهوری اسلامی، متحد کره شمالی، اعلام کرده اند که به احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد اجازه ورود به این کشور نخواهند داد.

XS
SM
MD
LG