لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۸

کشورهای جهان برای اجرای توافق تغییرات آب و هوایی در لهستان به توافق رسیدند


پیمان اقلیمی پاریس از سال ۲۰۲۰ به اجرا گذاشته خواهد شد.
پیمان اقلیمی پاریس از سال ۲۰۲۰ به اجرا گذاشته خواهد شد.

پس از گذشت دوهفته از مذاکرات در نشست کاتوویس در لهستان، نماینده ۲۰۰ کشور درباره اجرای توافق تغییرات آب و هوایی توافق رسیدند.

کشورهای حاضر در نشست کاتوویس لهستان عصر روز شنبه و بعد از دو هفته مذاکره در نهایت موافق کردند که استاندارهای یکسانی را برای سنجش میزان تولید گازهای آلاینده خود اتخاذ کنند و تا سال ۲۰۳۰ میزان تولید دی‌اکسید کربن را ۵۵ درصد نسبت به میزان حال حاضر کاهش دهند.

این مهمترین قدم مهم بعد از توافق تغییرات آب و هوایی در پاریس در سال ۲۰۱۵ است.

به گزارش آسوشیتدپرس، میکال کورتیکا، رئیس اجلاس لهستان، روز شنبه پیمان پاریس را «یک راه طولانی» توصیف کرد که تدوین برنامه این پیمان هزاران گام کوچک جهت کاهش آلاینده‌هاست.

با توافق اجرایی امرزو، پیمان اقلیمی پاریس که در سال ۲۰۱۵ میلادی به دست آمد از سال ۲۰۲۰ به اجرا گذاشته خواهد شد.

پیش از این دونالد ترامپ اعلام کرده بود که شاید زمان آن فراسیده تا به این معاهده پایان داده شود.

آمریکا سال گذشته اعلام کرده بود که از معاهده اقلیمی پاریس خارج می‌شود، معاهده‌ای که با هدف کاستن از انتشار گازهای گلخانه‌ای حاصل آمد و تقریبا همه کشورهای جهان به آن پیوسته‌اند.

خروج از این معاهده یکی از وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ بود. به گفته او، این پیمان «برای مردم آمریکا هزینه‌بر» است و تحقیقات نشان می‌دهد که اجرای این معاهده تا سال ۲۰۲۵ بیش از دو و نیم میلیون فرصت شغلی را در کشورش از بین می‌برد.

اما خبرگزاری یورونیوز نیز گزارش داده است که «کنفرانس کاتوویس هیچ تعهد جدیدی برای مقابله با گرمایش کره زمین بر دولت‌های عضو تحمیل نکرده است.»

گفته می شود فعالان و کارشناسان این حوزه هشدار داده‌اند این پیمان فاقد اهداف یا امید به بهبود اقدامات آب و هوایی است و در آن به طور شفاف به موضوعات کلیدی همچون اختصاص بودجه به پروژه‌های اقلیمی در کشورهای در حال توسعه پرداخته نشده‌ است.

همچنین مانوئل پولگار ویدال، از رهبران بنیاد بین‌المللی طبیعت اعلام کرد «آنچه در لهستان دیدیم، فقدان بنیادی فهم از بحران کنونی است.»

مجمع بین‌المللی تغییرات آب‌وهوایی (آی‌پی‌سی‌سی) در آخرین گزارش خود اعلام کرده است که روند گرمایش زمین سرعت بیشتری گرفته و هر چه سریعتر باید در سطح بی‌سابقه‌ای برای کم کردن پیامدهای اقیلمی اقدامات مورد نیاز صورت گیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG