لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۰

سازمان ملل: درگیری و جنگ عامل محرک تولید تریاک در میانمار و لائوس


بر اساس جدیدترین گزارش آژانس مواد مخدر سازمان ملل متحد که روز سه شنبه منتشر شد، فقر و جنگ دو عامل محرک کشت خشخاش در در میانمار و لائوس است. این دو کشور دومین تولیدکننده بزرگ خشخاش پس از افغانستان هستند.

سازمان ملل متحد می گوید با آن که تولید خشخاش در آسیای جنوب شرقی طی سال های اخیر عموما ثابت مانده است، اما هنوز بیش از سه برابر میزان تولید آن منطقه از سال ۲۰۰۶ میلادی است.

جرمی داگلاس نماینده دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد در جنوب شرقی آسیا می گوید دلیل اصرار بر کشت خشخاش واضح است: "عامل محرک این مسئله دلایل اقتصادی است. تعجبی ندارد که گزارش ها می گویند وجود فقر و نیاز به داشتن پول بیشتر وقتی منبع درآمد دیگری وجود ندارد تولید خشخاش را تحریک می کند. فقر واقعا مردم را به کشت خشخاش برای بدست آوردن پول و ارتزاق خانواده وا می دارد."

به گفته این گزارش، در لائوس اراضی زیر کشت خشخاش عمدتا در شمال کشور واقع شده اند و حدود شش هزار هکتار را در بر می گیرند. تریاک تولیدی در میانمار و لائوس حدود ۲۵ درصد تولید تریاک جهان است.

تریاک تولیدی در استان شمالی "شان" در میانمار در بحبوحه جنگ و درگیری میان نیروهای قومی این استان و ارتش این کشور افزایش ۱۴ درصدی نشان داده است.

داگلاس می گوید درگیری ها به دو برابر شدن تولید در برخی نقاط در پنج سال اخیر منجر شده است.

چالش های پیش رو

به گفته داگلاس دولت آینده میانمار تصمیم به مبارزه با تولید تریاک و هروئین گرفته است. در ماه سپتامبر آنگ سان سوچی به استان شان سفر کرد و در سخنانش سیاست مبارزه با مواد مخدر را از اولویت ها خواند.

اما چالش ها همچنان باقی هستند، به ویژه به این دلیل که نهادهای کلیدی دولت، که مسئولیت نظارت بر سیاست مواد مخدر را بر عهده دارند، زیر کنترل ارتش قدرتمند میانمار باقی می مانند.

بازار منطقه ای قاچاق تریاک و هروئین عمدتا در چین و هنگ کنگ به ارزش ۲۰ میلیارد دلار داغ است.

XS
SM
MD
LG