لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۵

منطقه «پرواز ممنوع» در لیبی به تصویب شورای امنیت رسید


منطقه «پرواز ممنوع» در لیبی به تصویب شورای امنیت رسید
منطقه «پرواز ممنوع» در لیبی به تصویب شورای امنیت رسید

شورای امنیت سازمان ملل متحد، برای حفاظت از جان غیرنظامیان و شورشیان در برابر حملات هوایی ارتش لیبی، ایجاد منطقه پرواز ممنوع در لیبی را تصویب کرد.

۱۰ عضو شورای امنیت به این قطعنامه رای مثبت و ۵ کشور رای ممتنع دادند. این قطعنامه هیچ رای منفی دریافت نکرد. برزیل، چین، آلمان، هند و روسیه، پنج کشوری هستند که به قطعنامه شورای امنیت رای ممتنع دادند.

پس از اعلام نتیجه رای گیری شورای امنیت، هزاران نفر از شهروندان مخالف معمر قذافی در بنغازی با آتش بازی و شلیک هوایی به پایکوبی پرداختند.

این قطعنامه به اعضای سازمان ملل متحد اجازه می دهد تا «تمامی اقدامات لازم» برای حفاظت از غیر نظامیان را انجام دهند. این اقدامات می تواند شامل ممنوعیت هرگونه پرواز بر فراز لیبی باشد.

در قطعنامه شورای امنیت نگرانی شدید از وخیم تر شدن وضعیت لیبی، کشوری که شورشیان در صدد هستند معمر قذافی رهبر طولانی مدت این کشور را سرنگون کنند، ابراز شده است.

پیش از رای گیری، آقای قذافی به شورشیان در بنغازی، شهری که مقر مهم مخالفان دولت شناخته می شود، هشدار داد که تسلیم شوند، در غیر اینصورت با حمله قریب الوقوع نیروهای دولتی مواجه خواهند شد.

او گفت نیروهای او هیچ رحمی به کسانی که تسلیم نشوند نشان نخواهند داد و آنان تمامی خانه ها در بنغازی را برای یافتن خائنان جستجو خواهند کرد.

مرکز شهر بنغازی، هنگام رای گیری شورای امنیت درباره لیبی، از جمعیت مخالفان قذافی انبوه بود. برخی از آنان نیز پرچم دوره پیش از به قدرت رسیدن معمر قذافی در لیبی را در دست داشتند.

فرانسوا فیون، نخست وزیر فرانسه می گوید دولت او از اقدام نظامی علیه لیبی در کوتاه ترین مدت ممکن، حمایت می کند. فرانسه، بریتانیا و لبنان، قطعنامه روز پنجشنه در مورد لیبی را در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح کردند.

تلویزیون دولتی لیبی هشدار داده است که هرگونه اقدام نظامی علیه این کشور، تمامی آمد و شد دریایی و هوایی در مدیترانه را در معرض «خطر» قرار می دهد.

XS
SM
MD
LG