لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۱

هشدار قذافی به مخالفان خود: تسلیم شوید


هشدار قذافی به مخالفان خود: تسلیم شوید
هشدار قذافی به مخالفان خود: تسلیم شوید

معمر قذافی، رهبر لیبی به شورشیان در شهر بنغازی، واقع در شرق لیبی اخطار داده است که تسلیم شوند و یا در غیر اینصورت، با حمله قریب الوقوع دولت روبرو شوند.

او این هشدار را روز پنجشنبه صادر کرد. اخطار رهبر لیبی به مخالفان خود در حالی منتشر شد که شورای امنیت سازمان ملل متحد چند ساعت دیگر در مورد ایجاد منطقه پرواز ممنوع در لیبی رای گیری می کند.

آقای قذافی در یک سخنرانی که از رادیو دولتی لیبی پخش شد، گفت نیروهای او پنجشنبه شب وارد بنغازی، شهر تحت کنترل شورشیان وارد خواهد شد و تمامی خانه ها را به جستجو خواهند پرداخت.

او به شورشیان پیشنهاد عفو داد تا سلاح خود را زمین بگذارند و گفت کسانی که سلاح خود را زمین نگذارند، «هیچ رحمی» شامل آنان نخواهد شد.

قذافی که در مورد خیزش علیه حکومت ۴۲ ساله اش، پایان سریعی را پیش بینی کرد، گفت «ما در ساعات پایانی این تراژدی هستیم.»

شورای امنیت سازمان ملل متحد، قرار است ساعت ۶ عصر به وقت نیویورک در مورد قطعنامه ای که «تمامی اقدامات لازم» برای برقراری منطقه پرواز ممنوع در لیبی و حمایت از غیر نظامیان در برابر بمباران نیروهای حامی قذافی را قانونی می کند، تصمیم گیری کند.

در پیش نویس این قطعنامه، هرگونه اشغال لیبی توسط نیروهای خارجی رد شده است.

این قطعنامه را بریتانیا، فرانسه و لبنان برای رای گیری ارائه کرده اند و ایالات متحده آمریکا و اتحادیه عرب از آن حمایت کرده اند.

دیپلمات های غربی امیدوار هستند این قطعنامه از بیشترین رای ممکن برخوردار شود. دیپلمات های عرب می گویند قطر و امارات متحده عربی، ممکن است به قدرت های غربی در برقراری منطقه پرواز ممنوع بپیوندند.

تلویزیون دولتی لیبی هشدار داده است که هرگونه اقدام نظامی علیه این کشور «تمامی ترافیک هوایی و دریایی در مدیترانه را با خطر روبرو خواهد ساخت.» این تلویزیون اعلام کرد هرگونه حمل و نقل نظامی و غیرنظامی در منطقه، هدف ضد حمله لیبی خواهد بود.

شورشیان لیبی می گویند آنان توانستند دو هواپیمای نظامی دولتی را که روز پنجشنبه سعی در بمباران شهر بنغازی داشتند را سرنگون کنند.

پس از آن صدها نفر از ساکنان شهر در میدان اصلی بنغازی پرچم دوره پیش از حکومت معمر قذافی را در دستان خود گرفته به نشانه نادیده گرفنت تهدید های رهبر لیبی، به حرکت در آوردند

XS
SM
MD
LG