لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۶

سازمان ملل از اسرائیل خواست از نیروی مرگبار علیه فلسطینی‌ها استفاده نکند


سازمان ملل متحد از اسرائیل خواست علیه معترضان فلسطینی از نیروی بیش از اندازه و مرگبار استفاده نکند. این در خواست در حالی مطرح می شود که اعتراضات فلسطینی های ساکن غزه ادامه دارد.

فلسطینی ها برای پنجمین هفته روز جمعه در مرز غزه با اسرائیل جمع شدند و شماری از آنها به سمت مرز اسرائیل سنگ و تایرهای شعله ور پرتاب کردند.

به نوشته آسوشیتدپرس، زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت نیروهای نظامی اسرائیل طی ماه گذشته به هشدارهای مکرر سازمان ملل متحد و دیگران در مورد عدم استفاده از نیروی مرگبار علیه معترضان غیرمسلح، اعتنایی نکرده اند.

از زمان آغاز اعتراضات فلسطینی ها در غزه ۳۵ فلسطینی بدست نیروهای اسرائیلی که از آن سوی مرز تیراندازی کرده اند کشته، و ۱۵۰۰ تن دیگر نیز زخمی شده اند. در میان کشته شدگان چهار کودک از جمله یک پسر ۱۴ ساله نیز دیده می شود.

زید رعد الحسین گفته است آمار کشته شدگان و مجروحان ناشی از تیراندازی نیروهای اسرائیلی اثبات می کند که آنها از نیروی بیش از حد علیه معترضان استفاده کرده اند.

اعتراضات اخیر فلسطینی ها با هدف لغو محاصره حدود ده ساله غزه صورت می گیرد اما ناامیدی گسترده در این منطقه ساحلی که دو میلیون نفر در آن زندگی می کنند نیز به تشدید اعتراضات کمک کرده است. گروه حماس این اعتراضات را سازماندهی کرده است.

ارتش اسرائیل که به تک تیراندازها نیز مجهز است می گوید به نیروهایش دستور داده است که «آغازگران» را هدف قرار دهند اما این ارتش همچنین هشدار داده است هرکسی به مرز نزدیک شود جان خود را به خطر می اندازد.

گروه های حقوق بشری می گویند چنین دستوراتی غیرقانونی است چرا که به سربازان اسرائیلی در شرایطی که جانشان در خطر نیست اجازه می دهد از نیروی مرگبار استفاده کنند.

اسرائیل و مصر در واکنش به تصرف خشونت بار غزه توسط گروه حماس، در سال ۲۰۰۷ این منطقه را تحت محاصره قرار دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG