لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

نماینده «اونروا»: ۱۹ اهداکننده کمک‌های مالی خود به این آژانس را به حالت تعلیق درآورده‌اند


دوروتی کلاوس، نماینده اونروا در لبنان - ۱۷ بهمن ۱۴۰۲
دوروتی کلاوس، نماینده اونروا در لبنان - ۱۷ بهمن ۱۴۰۲

نماینده آژانس امداد و کار برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک (اونروا) در لبنان، روز سه شنبه گفت این آژانس پیش‌بینی می‌کند گزارش اولیه درباره ادعاهای اسرائیل که می‌گوید ده‌ها تن از کارمندان این آژانس در حمله ۱۵ مهر حماس و جهاد اسلامی به اسرائیل شرکت داشتند تا اوایل ماه آینده میلادی آماده شود.

اسرائیل ۱۲ نفر از سیزده هزار کارمند اونروا در نوار غزه را به مشارکت در حمله مهر گذشته حماس به اسرائیل متهم کرده است.

به گزارش رویترز این ادعاها در حالی مطرح شد که اسرائیل با یک پرونده نسل کشی در «دادگاه بین المللی» به خاطر جنگ در غزه مواجه است و همچنین سال‌ها است خواستار انحلال اونروا شده است.

دوروتی کلاوس، نماینده اونروا در لبنان به خبرنگاران در بیروت گفت که ۱۹ اهداکننده کمک‌های مالی به این آژانس نیز در پی اتهامات وارد شده از سوی اسرائيل کمک‌های خود را به حالت تعلیق درآورده‌اند.

نه اسرائیل و نه هیچ منبع رسمی دیگری پرونده‌ای که در آن می‌گوید ۱۹۰ نفر از کارکنان این آژانس در غزه از حماس یا جهاد اسلامی هستند با اونروا به اشتراک نگذاشته است.

اونروا نخستین آژانس سازمان ملل متحد است که با قطعنامه مجمع عمومی این سازمان در سال ۱۹۴۹ تأسیس شد تا از پناهندگانی که هنگام تشکیل اسرائیل فرار کردند یا از خانه‌های خود رانده شدند، مراقبت کند.

در همین حال تایمز اسرائيل گزارش داده است که شلیک پراکنده راکت از لبنان در روز سه‌شنبه آژیرهای هشدار را در شمال اسرائيل به صدا درآورد.

حزب‌الله مسئولیت شلیک یک موشک را برعهده گرفت که به طور جزئی باعث زخمی شدن دو سرباز اسرائيلی شد.

ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه اعلام کرد که در حمله یک هوایی شبانه به مرکز غزه، «یک تروریست جهاد اسلامی فلسطینی» که در حمله ۱۵ مهر به جنوب اسرائيل شرکت داشت، کشته شد.

همزمان، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که تشکیلات اطلاعات اسرائيل به این نتیجه رسیده است که از ۱۳۶ گروگانی که هنوز گمان می‌رود در غزه باقیمانده‌اند دست‌کم ۳۶ نفرشان جان باخته‌اند.

XS
SM
MD
LG