لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۸

دبیرکل سازمان ملل از برخورد با معترضان عراقی ابراز نگرانی کرد


دبیرکل سازمان ملل نسبت به برخورد نیروهای دولتی عراق با معترضان و افزایش تعداد کشته و زخمی شدگان ابراز نگرانی کرد.

آنتونیو گوترش، روز چهارشنبه ۱۵ آبان ماه در بیانیه‌ای گفت که گزارش‌ها از ادامه استفاده از مهمات جنگی علیه تظاهرکنندگان در عراق نگران کننده است.

او در ادامه خواستار رسیدگی جدی به اقدامات خشونت آمیز شد و بار دیگر توصیه کرد تا بین دولت و معترضان مذاکرات معنادار انجام شود.

در ادامه اعتراضات عراق، همچنین رویترز گزارش داد که روز چهارشنبه ۱۵ آبان ماه معترضان ضد حکومتی جاده ها را در بندر «ام قصر» در عراق مسدود کردند.

دولت عراق نیز اعلام کرده است که مسدود كردن جاده‌های بندر ام قصر منجر بیش از ۶ میلیارد دلار هزینه برای کشور به همراه داشته است.

با این حال مدیر شرکت بنادر دولتی عراق اعلام کرد که در ساعات اولیه روز پنجشنبه ۱۶ آبان ماه همه پایانه‌ها به کار عادی خود بازگشته‌اند.

رویترز نوشت که در پی اعتراضات، تانکرهای سوخت را در پالایشگاه ناصریه متوقف کردند و این موضوع باعث کمبود سوخت در سراسر استان ذی قار در جنوب شده است. مقامات نفتی عراق گفته‌اند که این پالایشگاه اخیراً نیمی از ظرفیت خود را تولید کرده است.

بنابر گزارش‌ رویترز نیروهای امنیتی عراق روز چهارشنبه برای متفرق كردن معترضین در مركز بغداد، از گازهای گازهای اشك آور و شلیک هوایی استفاده کردند. همچنین یك نفر از معترضین نیز کشته شد.

بنابر این گزارش درگیری‌ها بیشتر بر تصاحب یا کنترل سه پل احرار، شهدا و باب‌المعظم در بغداد متمرکز شده است.

گزارش‌ها حاکی است که از آغاز اعتراضات اخیر در عراق بیش از ۲۶۰نفر کشته شدند.

معترضان عراقی با برگزاری تظاهرات گسترده خواستار برکناری طبقه حاکم هستند و آنها را مقصر فساد، بیکاری و شرایط بد اقتصادی، و نیز وضعیت ضعیف خدمات عمومی مانند برق و آب می دانند. همچنین آن‌ها تظاهرات خود را به سمت اعتراض به دخالت کشور همسایه خود، ایران و شبه نظامیان قدرتمند شیعه عراق که با آن‌ها در ارتباط هستند، پیش می‌برند.

سفارت آمریکا در عراق با صدور بیانیه‌ای کشتار و ربوده شدن معترضان در جریان اعتراضات این کشور را محکوم کرد و گفت که «عراقی ها باید آزاد باشند تا درباره آینده کشور خود تصمیم گیری کنند.»

همچنین وزیر خارجه آمریکا در توئیتی با اشاره به اعتراضات ضددولتی در لبنان و عراق گفت که مردم لبنان به این موضوع رسیده‌اند که مهمترین صادرات رژیم ایران به کشورشان، فساد است.

آمریکا و متحدان غربی و منطقه‌ای آن دخالت‌های جمهوری اسلامی در دیگر کشورهای منطقه را مخرب و موجب بر هم خوردن ثبات می‌دانند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG