لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۸

نولند: ارسال اسلحه از ايران به سوريه نقض قطعنامه ۱۷۴۷ شورای امنيت است


نولند: ارسال اسلحه از ايران به سوريه نقض قطعنامه ۱۷۴۷ شورای امنيت است
نولند: ارسال اسلحه از ايران به سوريه نقض قطعنامه ۱۷۴۷ شورای امنيت است

با ادامه بحران در سوريه، متحدان دولت دمشق بيش از پيش تحت فشارند تا از حمايت از بشار اسد دست بردارند. در ميان متحدان سوريه، ايران نقشی کليدی دارد. ايران يکی از اصلی ترين قدرتهايی است که به دولت سوريه اسلحه و کمک های اطلاعاتی می رساند. مقام های واشنگتن می گويند حمايت ايران و روسيه از دولت دمشق از اصلی ترين علت هايی است که رژيم بشار اسد پس از يک سال اعتراض های مردمی هنوز سقوط نکرده است.

کشورهای غربی تلاش های ايران برای مسلح کردن رژيم بشار اسد در سوريه و ارسال غيرقانونی سلاح را برای نيروهای امنيتی اين کشور به منظور سرکوب مردم سوريه، محکوم کردند.

آمريکا، بريتانيا و فرانسه در نشست روز چهارشنبه شورای امنيت سازمان ملل با صدور بیانیه ای برای بررسی تحریم ها علیه ایران، جمهوری اسلامی را متهم کردند برای نيروهای هوادار بشار اسد، اسلحه و تجهيزات نظامی ارسال می کند – اقداماتی که در تضاد با تحريم های سازمان ملل است.

در اين نشست رزماری دی کارلو، معاون نماينده دائم آمريکا در سازمان ملل، گفت: ما علائمی حاکی از نقض گسترده تحريم های سازمان ملل در زمينه ارسال غيرقانونی سلاح و ادوات مربوطه از سوی ايران برای سوريه دريافت کرده ايم. رژيم اسد از اين سلاح ها برای سرکوب خشونت بار مردم سوريه استفاده می کند.

وی خواستار هدف قرار دادن تحريم ها بر ضد افراد و موسساتی شد که قطعنامه های سازمان ملل عليه ايران را نقض می کنند.

نماينده بريتانيا نيز نگرانی های مشابهی در نشست کميته ناظر بر چهار دور تحريم های شورای امنيت عليه ايران ابراز کرد.

در همين حال ايالات متحده از مقام های بغداد خواسته تا به ايران اجازه ندهند از طريق عراق به سوريه اسلحه ارسال کند.

بيشتر کمک تسليحاتی ايران به بشار اسد از طريق خاک عراق به سوريه می رسد.

وزرات امور خارجه آمريکا خواستار مسدود شدن کمک های ايران شده است. ويکتوريا نولند، سخنگوی وزرات امور خارجه آمريکا، می گويد: ما روشن ساخته ايم که هر نوع انتقال اسلحه يا تجهيزات مشابه از ايران به خارج، نقض قطعنامه ۱۷۴۷ شورای امنيت است.

ويکتوريا نولند تاکيد می کند هر اسلحه ای که هم اکنون به سوريه فرستاده شود برای سرکوب مردم آن کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ناظران معتقدند کمک های ايران به بشار اسد در راستای تحکيم قدرت منطقه ای جمهوری اسلامی است.

ملو انوسنت، کارشناس موسسه کيتو، می گويد: دولت اسد به عنوان بازويی برای ايران عمل می کند. بازويی که به حماس کمک می کند و از طريق حزب الله به نيروهای حامی ايران در لبنان کمک می رساند.

در لبنان حاميان احمد الاسير، روحانی سنی، با دخالت ايران در سوريه مخالفند و می گويند اين اقدامات در تقابل با امنيت لبنان است.

احمد الاسير، روحانی لبنانی، می گويد: وقتی که ما جنبشمان را شروع کرديم، خيلی ها موافق بودند که در سوريه بی عدالتی هست اما می گفتند از موئتلفان سوريه همچون حزب الله می ترسند.

در اين ميان مقام های عراقی می گويند در خصوص مسائل سوريه تمايلی به همراهی با ايران ندارند و ادامه بحران سوريه به افزايش تعداد آوارگان در عراق می انجامد.

واشنگتن می گويد مقام های ارشد بغداد تعهد کرده اند حريم هوايی و خاک عراق به مکانی برای انتقال سلاح های ايرانی به سوريه، بدل نشود.

XS
SM
MD
LG