لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۱

درگیری های تازه در سوریه طرح صلح سازمان ملل متحد را به چالش می کشد


درگیری های تازه در سوریه طرح صلح سازمان ملل متحد را به چالش می کشد
درگیری های تازه در سوریه طرح صلح سازمان ملل متحد را به چالش می کشد

یک روز پس از درخواست شورای امنیت سازمان ملل متحد از دولت و گروههای مخالف در سوریه برای اجرای طرح صلح پیشنهادی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد، روز پنج شنبه ۲ فروردین (۲۲ مارس) درگیریهای تازه ای در نقاط مختلف این کشور به وقوع پیوستند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت بیانیه شورای امنیت، برای توقف سرکوب ناراضیان و اجرای طرح (صلح) برای پایان دادن به درگیری خونبار با مخالفان، پیام «روشنی» به دولت سوریه ارسال کرده است.

آقای بان در اظهارات روز پنج شنبه خود در مالزی گفت در پیام شورای امنیت «تردیدی وجود ندارد».

بان گفت: «اعمال هر نوع خشونتی باید متوقف شود. باید مذاکره سیاسی جامع برگزار شود و مذاکره سیاسی پیرامون قطعنامه در مورد این بحران باید به گونه ای باشد که آرمان مردم سوریه را متحقق کند و همچنین کمکهای امدادی بشردوستانه نیز در اختیار مردم این کشور قرار گیرد.»

شورای امنیت قطعنامه موسوم به «بیانیه ریاست جمهوری» را روز چهارشنبه تصویب کرد. در این بیانیه سوریه تهدید شده است که اگر پیشنهاد طرح صلح ۶ ماده ای کوفی عنان، فرستاده ویژه بین المللی مورد پذیرش قرار نگیرد، «قدمهای بیشتری» برداشته خواهد شد.

سازمان نظارت بر حقوق بشر در سوریه، مستقر در بریتانیا، اعلام کرد دولت روز پنج شنبه حماء را گلوله باران کرد و درگیریهایی با شورشیان رخ داد. نیروهای مخالف همچنین یورش مرگباری را در استان درعا در جنوب کشور انجام دادند. فعالان همچنین گزارش دادند که نیروهای دولتی ۳ نفر را در نزدیکی شهر قصیر در حمص به قتل رساندند.

سازمان دیده بان حقوق بشر روز پنج شنبه بیانیه ای منتشر و اعلام کرد که نیروهای امنیتی سوریه در قصیر مرتکب «جرمها و آزار جدی» شده اند که گلوله باران مناطق مسکونی و حمله به ساکنان فراری از جمله این اقدامات ایذایی بوده اند. این گروه همچنین شرایط این شهر را بسیار «بحرانی» خوانده است.

بنا به اعلام سازمان ملل متحد، حداقل ۸۰۰۰ نفر در سرکوب خشونت بار دولت اسد علیه قیام مردمی در سوریه کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG