لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۷

گزارش واشنگتن فری بیکن: خانواده گروگان های غربی در ایران دست به دست هم می دهند


گزارشی از سوزان کربتری در نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن

خانواده شهروندان آمریکایی و دو تابعیتی هایی غربی محبوس در ایران هفته گذشته برای اولین بار در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در کنار هم جمع شدند تا دیپلمات های بین المللی را برای آزادی عزیزان شان تحت فشار بگذارند.

اعضای خانواده ها موافقت کردند دست به دست هم دهند و در تلاشی مشترک دولت ترامپ و مقام های اروپایی را زیر فشار قرار دهند تا صدای شان بلندتر و هماهنگ تر شنیده شود.

این تلاش مشترک پس از آن صورت می گیرد که هر یک از خانواده ها به توصیه دولت هایشان گوش فرا داده و به امید نتیجه بخش بودن تلاش های خصوصی در رایزنی با دولت ایران از کار گروهی پرهیز کردند.

سارا موریارتی و دیوید لوینسون، دختر و پسر رابرت لوینسون، از جمله حاضران در این جمع در نیویورک بودند. باب لوینسون، مامور سابق اداره مبارزه با قاچاق مواد مخدر و اف بی آی، سال ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری کارمند بنیاد خیریه تامسن رویترز، هم در نیویورک در کنار خانواده ها حضور پیدا کرد تا برای آزادی همسرش پس از دو سال و نیم زندان راهی مشترک بیابد.

«دیدبان حقوق بشر» در گزارشی جدید پرونده ۱۴ ایرانی با تابعیت دوگانه و اتباع خارجی را مستند کرده که سپاه پاسداران از سال ۲۰۱۴ دستگیر کرده است. عفو بین الملل از ۱۵ پرونده خبر می دهد. این افراد شامل سیامک و باقر نمازی، شی یو وانگ چینی تبار و نزار زکا لبنانی تبار هستند.

ندیم زکا، پسر نزار زکا، از آغاز ششمین اعتصاب غذای پدرش خبر می دهد که در سلولی در زیرزمین پر از موش و سوسک و بدون نور نگهداری می شود. زکا به دعوت دولت روحانی برای یک سخنرانی درباره آزادی اینترنت به ایران رفته بود.

هوآ کیو، همسر شی یو وانگ، یادآوری می کند که دولت ایران با سفر دانشگاهی او از پیش موافقت کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG