لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۸

دفتر حقوق بشر سازمان ملل: حملات اسرائیل به غزه ممکن است نقض «قوانین جنگ» باشد


فرار فلسطینی‌ها در جریان بمباران رفح. چهارشنبه ۳۰ خرداد.
فرار فلسطینی‌ها در جریان بمباران رفح. چهارشنبه ۳۰ خرداد.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید حملات هوایی اسرائیل به غزه «ممکن است به کرات اصول اساسی قوانین جنگ را نقض کرده باشد.»

در گزارشی که این دفتر روز چهارشنبه ۳۰ خرداد منتشر کرد، شش حمله هوایی که توسط نیروهای دفاعی اسرائیل بین اکتبر تا دسامبر ۲۰۲۳ و در هفته‌های آغازین جنگ در غزه صورت گرفت، بررسی شده است ؛ حملاتی که مطابق این گزارش طی آن بیش از ۲۰۰ نفر کشته شدند.

ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت به نظر می‌رسد اسرائیل هیچ تلاشی برای «تمایز مؤثر» بین غیرنظامیان فلسطینی و جنگجویان حماس در بمباران غزه انجام نداده است.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: «زندگی غیرنظامیان و زیرساخت‌ها تحت قوانین بین المللی حقوق بشر محافظت می‌شود. این قانون تعهدات بسیار واضح طرفین درگیری‌های مسلحانه را مشخص می‌کند که حفاظت از غیرنظامیان را در اولویت قرار می‌دهد.»

در این گزارش آمده است که ظن آن می‌رود که در شش حمله از بمب‌های سنگین بین ۱۱۳ کیلوگرم تا ۹۰۷ کیلوگرم استفاده شده است.

این گزارش همچنین می‌گوید ادامه حملات موشکی به اسرائیل توسط گروه‌های مسلح فلسطینی «با تعهدات آنها بر اساس قوانین بین‌المللی بشردوستانه مغایرت دارد».

حمله ۷ اکتبر شبه نظامیان حماس که باعث آغاز جنگ در غزه شد، حدود ۱۲۰۰ نفر را که بیشتر آنها غیرنظامی بودند به کام مرگ کشید. به گفته ارتش اسرائیل، ۲۵۱ گروگان نیز به اسارت گرفته شدند که از این تعداد ۱۱۶ نفر همچنان در غزه هستند، و «احتمالا ۴۱ نفر از آنها کشته شده‌اند.»

همزمان، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در یک جلسه استماع در سنا، یحیی سینوار، رهبر حماس را «روان‌پریش» توصیف کرد. باربارا لیف، گفت: « او ده طبقه زیر زمین است، یک روان‌پریش که فکر می‌کند در تاریخ جاودانه شده، و معتقد است هزینه زیادی در غزه پرداخت کرده است.»

XS
SM
MD
LG