لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۱

مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه «آتش‌بس فوری» در غزه را به رای می‌گذارد


سربازان اسرائیلی در غزه.
سربازان اسرائیلی در غزه.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه ۲۱ آذر پیش‌نویس قطعنامه‌ای در مورد آتش‌بس فوری بشردوستانه میان اسرائیل و حماس را به رأی می‌گذارد.

پیشتر، این قطعنامه در شورای امنیت ۱۵ عضوی سازمان ملل توسط آمریکا وتو شده بود. در مجمع عمومی که ۱۹۳ عضو دارد، هیچ کشوری حق وتو ندارد.

به گزارش رویترز، قطعنامه‌های مجمع عمومی الزام‌آور نیستند، اما وزن سیاسی دارند و بازتاب‌دهنده نگرش کلی جهان نسبت به جنگ اسرائیل و حماس هستند.

حماس که مورد حمایت جمهوری اسلامی است، از سوی شماری از کشورها از جمله آمریکا به عنوان گروهی تروریستی شناسایی شده است.

مقامات بهداشتی غزه تحت کنترل حماس می‌گویند که تعداد کشته‌شدگان حمله اسرائیل در واکنش به حمله اولیه حماس در روز پانزدهم مهر، از ۱۸ هزار نفر فراتر رفته است.

رأی‌گیری مجمع عمومی سازمان ملل یک روز پس از آن انجام می‌شود که ۱۲ نماینده شورای امنیت از سمت مصر به دیدن گذرگاه مرزی رفح رفتند؛ جایی که کمک‌های بشردوستانه محدود به غزه از آنجا می‌رسد. آمریکا نماینده‌ای برای این دیدار نفرستاد.

ریچارد گوان، مدیر گروه بین‌المللی بحران در سازمان ملل به رویترز گفت که آمریکا از تفکر غالب بر سازمان ملل فاصله گرفته است.

ایالات متحده و اسرائیل مخالف آتش‌بس هستند و معتقدند که این آتش‌بس تنها به نفع حماس خواهد بود.

آمریکا از وقفه در جنگ برای محافظت از غیرنظامیان و ایجاد فرصت برای آزادی گروگان‌های حماس حمایت می‌کند.

مجمع عمومی سازمان ملل در ماه اکتبر قطعنامه‌ای را با ۱۲۱ رأی موافق، ۱۴ رأی مخالف از جمله از سوی آمریکا و ۴۴ رأی ممتنع به تصویب رساند که منجر به توقفی بشردوستانه در درگیری‌ها شد.

شماری از دیپلمات‌ها و ناظران پیش‌بینی می‌کنند که رأی‌گیری روز سه‌شنبه از حمایت بیشتری برخوردار شود.

مدیر «گروه بین‌المللی بحران» در سازمان ملل به رویترز گفت که در‌ حال حاضر بسیاری از اعضای سازمان ملل متقاعد شده‌اند که آتش بس ضروری است.

پیش‌نویس قطعنامه مجمع عمومی که قرار است به رأی گذاشته شود، همچنین خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط همه گروگان‌ها و پیروی طرف‌های درگیر از قوانین بین‌المللی، به‌ویژه در مورد محافظت از غیرنظامیان می‌شود.

آنتیونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد تأکید کرده است که وحشیگری حماس علیه اسرائیلی‌ها در روز پانزدهم مهر «هرگز نمی‌تواند مجازات دسته‌جمعی فلسطینی‌ها را توجیه کند.»

XS
SM
MD
LG